Budapest XIV. kerülete a kormány kedvenc, beépítésre kiszemelt területe. Legutóbb Dubajjal riogatott, de a Városligetet már régóta túlméretezett épületekkel zsúfolja tele törvénytelenül. Ma már nem a Vidámparkban szórakozunk, hanem azon, hogy mit kezdenek végül a Biodóm négy gigantikus buborékjával. A zuglóiakat szerencséltették azzal is, hogy a Szent szív (Sacré Coeur) zárda torzóját körbeépítették egy fekete üveg- és beton irodaházzal. Aztán megvásárolta a kormány a Csömöri úti sportpálya helyére épített nyolcemeletes épületeket, melyek eredeti funkciója Zuglói Városközpont lett volna.
Halljuk, hogy ezek kiemelt beruházások, de ez a NER magyar nyelvén mást jelent, mint gondolnánk. Nem, nem kiemelt figyelmet, nem kiemelten gondos tervezést, nem 6-8 szakmával való egyeztetést. Nem vizsgálják a terület adottságait, az építkezés és a használat hatását az ott élőkre, a talajvízre, a levegőre, a közlekedésre. Nem hinnénk, de a „kiemelés” arra vonatkozik, hogy kiemelik a hatályos építési és környezetvédelmi, valamint a műemlékekre vonatkozó szabályok alól. Pedig minden tíz éves gyerek tudja, hogy minél nagyobb egy épület, annál nagyobb az árnyéka. Lázár János szavaival élve viszont „ha tetszik, ha nem, ez lesz, és kész”.
Az emberek azonban még mindig nem állították át a fejükben lévő értelmező szótárt a NER-ére. Sokan nem is érdeklődnek a közügyek iránt, idejük sincs, hogy az éjszaka leple alatt hozott jogszabályokat kövessék.
Pedig már tíz éve annak, hogy az önkormányzatoktól nemcsak pénzt vontak el, hanem az építési engedélyek kiadásának jogát is!
Bűnbaknak ott maradt a polgármester, mert „képtelen befejezni vagy rendesen megcsinálni az utakat, miatta van közel tíz éve, keresztül-kasul felbontva több nagy forgalmú út” - ezt hallom a sarki közértben, a buszra várakozva, vagy ha a vakokat kell megvédenem a gödörbe eséstől.
Nézzük, hogy miért is van közlekedési káosz Zugló útjain. Az alábbi kiemelt beruházások indításakor negligálták a körültekintő tervezést, a szakhatóságok, az önkormányzat és a lakosság megkérdezését: Puskás Ferenc Stadion, Biodóm, Magyar Zene Háza, a Városliget építési telekké alakítása, Néprajzi pláza, Dürer lakó- és irodapark, a Millennium Háza és a Műcsarnok felújítása.
Tudvalévő, hogy a távfűtés forrása a XIII. kerületi Kassák Lajos utcában van, onnan Y alakban, a Dózsa György úton végig a Stadionig, a Városligeten keresztül a Biodómig megy a vezeték. A Dürer lakó- és irodaparkról még szó sem volt, amikor népámításként beígérték az István és a Teleki Blanka Gimnázium felújítását, távfűtésre kötését. Azóta sem történt semmi, de a fél kerület utcái kisebb-nagyobb megszakításokkal nyolc éven át le voltak zárva. A parkolóórákat is le- és felszerelték, a kiesett bevétel a kerület vesztesége.
A Tiborcz-féle és azóta az állam által méregdrágán megvásárolt Dürer park építésekor bővíteni kellett emellett a 2008-ban EU-s forrásból felújított víz- és csatornarendszert, noha a főváros többi részén még bőven vannak száz éves csövek is. Könnyű és erős áram is kell, amelyet az ELMŰ-nek a Hungária körút 159-161. szám alatt található, városligeti alállomásától több kilométer hosszúságú, a járdák alá ásott árkokban helyezték el egyesével, külön minden épületcsoporthoz. (Műszaki hiba miatt aztán több ízben felbontották és újra visszatemették a gödröket.) Tudatos, előrelátó várostervezéssel olcsóbban, jobb minőségben lehetett/ kellett volna mindezt elvégezni.
És az ötletelésnek még nincs vége! 2021-ben a Zuglói Városközpont mint „magánberuházás” emelkedett ki a józan ész hatálya alól. A pangó irodaház piac miatt veszélybe került a nagy haszon, tehát azt is megvette az állam. Nincs hozzá közünk, hogy milyen hivatalok lesznek itt. Négy éve alig telik el nap, hogy két-két utca távolságban ne legyen elterelve a forgalom. A Hungária körútról hozták az áramot, a néhány éve felújított, vadonatúj közművekkel ellátott Korong utcán át, négy kilométer hosszan.
Az ugyancsak érintett Vezér utca felújítására, a közműcserére két évvel ezelőtt került sor a Budapesti Közlekedési Központ és a kerület összefogásával. Rengeteg facsemetét ültettek el, parkolókat alakítottak ki, cserjék fogják a port a járdák és az úttest között. Az idilli állapot pár héttel ezelőttig tartott. Újra feltúrtak mindent, mert ki kellett szélesíteni a Vezér utcát, a megnövekedett forgalmat ugyanis el kell vezetni. Jöttek megint az egyirányúsított, lezárt utak, a kimaradó megállók, a földhányásokon túrázó piacozók a holdbéli tájon. A Bosnyák teret az öt évvel ezelőtti felújítás után újra átépítik, remélve, hogy a 20 százalékkal szélesebb utakra vezetett ötszörös forgalom gyorsabban halad majd, mint előtte.
A sportpálya füve és fái helyén magas házak épültek, melyektől úgymond szebb lesz a környezet. A lakosság pedig szidja a polgármestert. Zugló amúgy a negyedik polgármesterét fogyasztja, amióta mindenről az állam dönt. A kormány agyagba döngöli a kerületet, és nevet a markába, hiszen ő „fejleszt”, „gyorsítja a közlekedést, széppé teszi a környezetet”, csak a kerület bénázik. A BKK info minden órában közhírré teszi, hogy „felújítás miatt” mi nem jár éppen.
Nemcsak a „kiemelt” szó nyert új értelmet, hanem a „felújítás” is. A törvénytelen pénznyelő szinonimája mindkettő.
A szerző Podmaniczky-díjas városvédő.
–
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.