Először telepít csapatokat Németország külföldre a II. világháború óta: a tervek szerint egy ötezer fős páncélos dandár teljesít majd szolgálatot Litvániában, erősítve az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) keleti szárnyát, és válaszul szolgálva az Ukrajna elleni orosz agresszióra – írja a Politico cikke.
A Német Hadsereg érdekvédelmi szervezete beszámolt róla, hogy a nemrég létrehozott 45. Páncélos Dandárt hivatalosan egy Vilnius melletti ceremónián helyezték szolgálatba. A dandár ideiglenes főhadiszállása már felállt, bemutatták az egység címerét is, és az alakulat Christoph Huber vezérőrnagy vezetésével kezdte meg működését.
Huber nyilatkozata szerint a dandár küldetése világos: Litvánia biztonságát, szabadságát és védelmét szavatolni a NATO keleti szárnyán – ami egyben Németország és a szövetség egészének védelmét is szolgálja.
Lengyelország, Litvánia, Lettország és Észtország kilép a taposóaknák használatát tiltó egyezménybőlBerlin 2023-ban döntött arról, hogy állandó katonai jelenlétet létesít Litvániában, szakítva az addigi, visszafogott védelmi politikával, amely kerülte harcoló alakulatok hosszú távú külföldi állomásoztatását. A dandár teljes hadrafoghatósága várhatóan 2027-re valósul meg, végleges állomáshelye pedig a Vilniustól délre fekvő Rūdninkai új katonai létesítménye lesz. Addig ideiglenes litván bázisokról fog működni. Az egység nem csupán harcoló alakulatokból áll, hanem támogató egységeket is magában foglal – például egészségügyi központot, kommunikációs egységet és parancsnoki támogatócsoportokat –, több helyszínen elosztva.
Jelenleg körülbelül 150 német katona tartózkodik Litvániában, ez a létszám év végére várhatóan eléri az 500 főt. A NATO számára ez a lépés kulcsfontosságú elem új, elrettentésre épülő védelmi stratégiájában. Németországnak pedig lehetőséget kínál arra, hogy maga mögött hagyja a múltbeli, visszafogott katonai szerepvállalásáról kialakult képet.
Litvánia – amely közvetlenül határos Oroszország kalinyingrádi területével és Fehéroroszországgal – kulcsfontosságúnak tartja a német katonai jelenlétet saját biztonsága szempontjából. Az Ukrajna elleni háború nyomán a balti régió egyre inkább a geopolitikai feszültségek középpontjába került, Németország jelenléte pedig a NATO tartós elköteleződésének szimbólumává vált.
Bloomberg: Oroszország tárgyalna a tűzszünetről, de NATO-egységeket látni sem akar Ukrajnában