kormány;földrengés;vizsgálat;Thaiföld;kínai;cégek;felhőkarcoló;Összeomlás;Budapest-Belgrád vasút;

Elővehetik az összeomlott bangkoki felhőkarcoló kínai építőjét, amelynek testvércége a Budapest-Belgrád vasútvonalon dolgozik

A thai ipari miniszter szerint elképzelhető, hogy a kivitelezők nem a szabványoknak megfelelő acélt használtak.

A Budapest–Belgrádot építő kínai cégek testvérvállalata építette a Bangkokban összeomlott felhőkarcolót, amelynek ügyében a thaiföldi kormány vizsgálatot indít – írja a Telex a Reuters nyomán. A vizsgálattól várják a választ, hogy miért omolhatott össze a pénteki földrengésben a 30 emeletes félkész felhőkarcoló, amikor az ország legtöbb épülete kibírta a katasztrófát. A thai állami számvevőszéknek készülő épület romjai alatt még a hét elején is több mint hetven ember lehetett, akiket elkeseredetten keresnek a túlélők.

A Reuters szerint egy korrupcióellenes megfigyelőcsoport már korábban is szabálytalanságokat talált a bangkoki felhőkarcoló építésénél. A csoport helyszíni szemléin késésekkel, munkaerőhiánnyal és ügyeskedő megoldásokkal szembesült. – Néha sokkal kevesebb munkás volt az építkezésen, mint amennyi embernek ott kellett volna lenni. Lehet, hogy a vége felé kapkodtak a projekt befejezésével, ami a munka színvonalának csökkenéséhez vezethetett – mondta a korrupcióellenes szervezet vezetője

Paetongtarn Szinavatra thaiföldi miniszterelnök szombaton utasítást adott rá, hogy egy héten belül vizsgálják ki az épület összeomlásának okait. Ennek részeként a terveket, a felhasznált alapanyagokat és az alkalmazott technikát is vizsgálni fogják. A romokból már vasárnap mintákat vettek, amik láttán a thai ipari miniszter felvetette, hogy a kivitelezők nem a szabványoknak megfelelő acélt használhattak.

Az ügy magyar vonatkozása azért érdekes, mert a felhőkarcolót egy thai–kínai vegyesvállalat építi, amelyben a thaiföldi Italian-Thai Development nevű cégnek 51 százalékos részesedése van. A kisebbségi partner a China Railway No.10 Engineering Group. Ez a kínai vasútépítéseket koordináló CREC vasútipari konglomerátum egyik leányvállalata, amely több országban is részt vesz vasúti és egyéb építőipari projektekben. A Budapest–Belgrád vasútvonalon dolgozik a China Railway No. 9. Engineering Group öt másik ugyanolyan társasággal együtt, amelyik a cégcsoporthoz tartozik. A Magyarországon és a Thaiföldön építkező kínai cégek különálló társaságok, de ugyanannak a CREC vasúti konglomerátumnak az azonos státuszban lévő alvállalatai, vagyis testvérvállalatok.

Hírünk a világban.