A jelenlegi törvény tökéletesen és alkotmányos módon szabályozza a gyülekezési jogot – mondta lapunknak Bárándy Péter ügyvéd, korábbi igazságügyi miniszter Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjúja után. A kormányfő ugyanis a négy budapesti híd lezárásába torkolló, amúgy épp a gyülekezési törvény átírása miatt szervezett ellenzéki tüntetéssel kapcsolatban arról beszélt, hidakat lezárni szinte „sportteljesítményszerűen nem normális dolog”, a nem tüntető többségnek joga van ahhoz, hogy normális módon élhesse az életét. Arra a „kérdésre”, hogy indokol-e valamilyen jogalkotói lépést mindez a kormány részéről, azt mondta: gondolkodnak rajta. Hasonlóképpen nyilatkozott a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is, aki szerint a jogalkotó készen áll arra, hogy reagáljon.
Gulyás Gergely: Néhány száz ember százezrek normális közlekedését tette lehetetlenné, a jogalkotó kész reagálni – Kormányinfó percről percreMegjósolható, az Orbán-kormány kísérletet tesz majd rá, hogy a gyülekezési szabadságot, mint a véleménynyilvánítás- és alakítás jogát korlátozza, akár minél nagyobb mértékben is – mondta borúlátón Bárándy Péter –, noha ez szembe megy az alkotmányossággal, az alaptörvénnyel, a nemzetközi joggal és szerződésekkel. Felvetésünkre, az orbáni logika alapján elvileg minden olyan rendezvény, amely lezárásokkal jár, korlátozza a többség jogát a „normális élet éléséhez”, legyen az egy utcai futóverseny, egy ünnepség vagy éppen a békemenet, a korábbi igazságügyi miniszter úgy reagált:
ezekkel kapcsolatban még sohasem merült fel ilyen probléma, noha egy tüntetéssel szemben a futóverseny nem alapjog.
A gyülekezési törvény módosítása elleni tiltakozásról Szijjártó Péter külügyminiszter is kifejtette a véleményét, mondván, ha egy nagykövete részt venne ilyenben, azonnal kirúgná. „Mi egy szuverén állam vagyunk. Soha nem fogadtuk el, és nem is fogjuk elfogadni a jövőben sem, hogy kívülről akarják nekünk megmondani, hogy itt mi hogyan éljünk” – fogalmazott az ATV-nek azzal kapcsolatban, hogy 22 nagykövet közösen tiltakozott a gyülekezési jog magyarországi korlátozása ellen. A nagykövetek nyilatkozatukban nemzetközi egyezményekre hivatkoztak – az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatára és az Emberi Jogok Európai Egyezményére –, amelyek rögzítik a békés gyülekezési jogot és a véleménynyilvánítás szabadságát. Az erről szóló nyilatkozatot a brit nagykövet mellett Ausztrália, Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Németország, Izland, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Szlovénia, Spanyolország, Svédország és Svájc nagykövete írta alá.
Szijjártó Péter azonnal kirúgná azt a nagykövetét, aki aláír egy Pride-törvény ellen tiltakozó nyilatkozatotHadházy Ákos független képviselő jövő keddre az Erzsébet hídra szervezett ismét tüntetést. Tegnap arról posztolt: „a rendőrség kénytelen volt tudomásul venni: kedden újra lezárjuk az Erzsébet hidat! Békésen, de nagyon határozottan! Kedd, 17 óra, Erzsébet híd!”.
Hadházy Ákos: Április 1-jén ismét lezárjuk az Erzsébet hidat, a rendőrség ezt tudomásul vetteNégy budapesti hidat is és a Nagykörutat lezárták kedden a Pride betiltása ellen tüntetők