büntetőeljárás;költségvetési csalás;Országos Roma Önkormányzat;Aba-Horváth István;

Polt Péter megerősítette, hogy büntetőeljárás indult a roma önkormányzati elnök ellen

A Momentum Mozgalom politikusa szerint a szervezet a magyarországi romák szégyenfoltjává vált. 

A legfőbb ügyész is megerősítette, hogy költségvetési csalás gyanúja merült fel a Magyarországi Romák Országos Önkormányzatának (MROÖ) elnökével szemben – írta egy csütörtök délelőtti Facebook-bejegyzésében Lőcsei Lajos a Momentum Mozgalom országgyűlési képviselője.

Az ügyről korábban lapunk, a Népszava számolt be elsőként, még 2024 decemberében. Az adóhatóság az országos önkormányzat több volt és jelenlegi tagja ellen folytat eljárást; jellemzően 15–20 roma politikus érintett. Az ügy egészen 2015–2016-ig nyúlik vissza, amikor az ORÖ megyei irodahálózatot hozott létre. A kormányhivatal akkori állásfoglalása több hiányosságra is rámutatott: „Nem állapítható meg az irodák jogi státusza, nincs rögzítve, hogy ezen irodákban kik, milyen jogviszonyban végeznek munkát, az irodák milyen formában gazdálkodnak a rendelkezésre bocsátott pénzügyi források felett. Emellett nem tisztázott az ORÖ hivatalához való viszony sem.”

A lapunk birtokába került lista szerint harminckét vidéki iroda működött, ezek többsége nem megyeszékhelyeken, hanem kisebb városokban és településeken. Az irodák fenntartásáért egy-egy kijelölt képviselő felelt. 2016 decemberében, amikor a kormányhivatal fellépésére az ORÖ az irodák bezárásáról döntött, a közgyűlés egyik tagja örömét fejezte ki, hogy ezzel megszűnik a képviselőknek járó, havi 450 ezer forintos javadalmazás is. Mások viszont azt állították, hogy ténylegesen ennél jóval kevesebb pénzt kaptak ebből a forrásból.

Lőcsei Lajos szerint ha a roma önkormányzat elsődleges feladata a hagyományőrzés, akkor a jelenlegi vezetés „kiválóan végzi a munkáját”, hiszen korábbi vezetőik bírósági tárgyalótermek és börtöncellák visszatérő vendégei lettek. Mint fogalmazott: ne csodálkozzunk, hogy a szervezet a magyarországi romák szégyenfoltjává vált, hiszen már megalakulása is „bűnben fogant”, és az elmúlt két évtizedet is botrányok kísérték. A szervezet legutóbbi három elnökét jogerősen börtönbüntetésre ítélték, és eddig több mint húsz alelnök, illetve képviselő töltött különböző időtartamú szabadságvesztést – magyarázta.

Illetéktelenek szereztek meg és tettek közzé e-mail-címeket. Jelszó vagy egyéb személyes adat nem került ki a rendszerből.