„Lássunk tisztán! Lássuk a tényeket! A politikai kalandorok egy szerencsétlenséget akarnak nyilvánvalóan öncélú haszonszerzésre felhasználni” – írta az újdörögdi gránátbalesettel kapcsolatban Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Facebook-oldalán.
A tárcavezető hozzátette, az elmúlt évek háborús konfliktusai, kihívásai egyértelműen rámutattak arra, hogy a védelmi képességek és feladatok sikeres végrehajtása nem csak a katonákon múlik. „A cél: Magyarország nemzeti ellenálló képességének erősítése. Az Adaptív Védelem program (ADVED) azért jött létre, hogy a közigazgatásban dolgozók és a Magyar Honvédség állománya a hatékonyabb együttműködés érdekében közelebbről megismerje egymás tevékenységét” – írta Szalay-Bobrovniczky Kristóf, kiemelve, hogy
„a teljes mértékben önkéntes képzésről szóló tájékoztatást több tízezer tisztviselő kapta meg, amelyből végül 184 fő döntött a részvétel mellett”.
A bejegyzés szerint a program két fázisból áll,
az első szakasz során a jelentkezőknek elméleti tudásanyagot kell elsajátítani, majd felkészítő menetgyakorlatokat teljesíteni,
és ezt követi a kéthetes, egybefüggő, bentlakásos gyakorlat.
A honvédelmi miniszter közölte, az első fázist sikerrel teljesítők lehetőséget kaptak arra, hogy folytassák a megkezdett kiképzést és részt vegyenek az ADVED második fázisában – 72-en döntöttek úgy, hogy ebben is részt vesznek. Szavai szerint a cél itt egy komolyabb katonai tudás átadása, ahol a résztvevők az alapkiképzéssel egyenértékű, azzal tartalmában megegyező képzés keretében tartalékos katonává válhatnak, s a végén katonai esküt tehetnek.
„Tíz éve ugyanazzal a tematikával és ütemezéssel, szigorú protokoll szerint zajlanak a kiképzések. Hosszú évek óta ez volt az első baleset és egyúttal fájdalmas tragédia. Az alapkiképzés része az éles kézigránátdobás és az éleslövészet, amelyre a képzés negyedik hetében kerül sor (tartalékos és ADVED esetében egyaránt). Éles kézigránátdobás csak azokban az esetekben marad el, ha az alakulat nem megfelelően felszerelt a képzés időszakában. A katonai alapismeretek szerves részét képezi a kézigránát használata” – hangsúlyozta Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Újdörögdi baleset: a kormánytisztviselők egy része azért vállalhatta el a honvédelmi kiképzést, mert félt az elbocsátástólAz újdörögdi balesettel kapcsolatban közölte, hogy a körülmények vizsgálata több hatóság bevonásával, azonnal megkezdődött.
A kormányzati tisztviselők részére szervezett felkészítést haladéktalanul felfüggesztették, és a résztvevőknek a történtek feldolgozásához pszichológusokat biztosítottak, akikkel kisebb csoportokban át tudták beszélni az eseményeket, majd nyilatkozhattak, hogy kívánják-e folytatni a felkészítést. A program folytatódik azok számára, akik részt kívánnak benne venni.
A honvédelmi miniszter hozzátette, a súlyos balesetet szenvedett kormánytisztviselőnek és a kiképző katonának minden támogatást megadnak.
Mint arról beszámoltunk, múlt pénteken éles kézigránáttal végrehajtott dobógyakorlaton felrobbant egy gránát egy kormánytisztviselő kezében. Somogyi Zoltán, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója azt mondta, a felkészítésen minden jelentkező önkéntesen és saját felelősségre vett részt. A fiatal, 29 éves nő, akiről azóta kiderült, hogy titkárnőként a Miniszterelnökségen dolgozik, arcsérülése mellett egyik kezén a csuklóját, másikon az alkarját veszítette el, súlyos, életveszélyes állapotban került kórházba. A kiképző katona is megsérült.
A kormánytisztviselők egy része információink szerint azonban egy része azért vállalhatta el a honvédelmi kiképzést, mert féltek az elbocsátástól. Az ígéret szerint ugyanis aki ezen részt vesz, annál ez jó pontnak számít, és elkerülheti majd az esetleges leépítés első körét. Erről beszélt Ruszin-Szendi Romulusz is, az egykori vezérkari főnök a 24.hu-nak azt mondta, birtokában vannak olyan levelek, amelyek arról szólnak, „nagyon melegen ajánlott” a kormánytisztviselőknek részt venni ebben a programban.
Folytatódik a katonai kiképző program, nem lesz többé éles lövészet és robbanószer-használat a súlyos újdörögdi baleset utánLegfőbb Ügyészség: büntetőeljárás van folyamatban az újdörögdi baleset ügyébenRuszin-Szendi Romulusz: Levelek igazolják, hogy nem volt teljesen önkéntes a részvétel a katonai kiképző programban, ahol a gránátbaleset történt