Információink szerint a kormánytisztviselők egy része azért vállalhatta el a honvédelmi kiképzést, mert féltek az elbocsátástól. Az ígéret szerint ugyanis aki ezen részt vesz, annál ez jó pontnak számít, és elkerülheti majd az esetleges leépítés első körét.
Lapunknak név nélkül nyilatkozó kormánytisztviselők és velük dolgozó szakemberek is megerősítették értesülésünket. Megjegyezték azt is:
ennek a „zsarolásnak” természetesen írásos nyoma nincs, szokás szerint a folyosókon, megbeszéléseken, „suttogó híradóval” terjedt ez a hír is. Így bizonyítani nem lehet, ahogy az elbocsátásnál sem érdemes vele érvelni.
Erről beszélt Ruszin-Szendi Romulusz is, az egykori vezérkari főnök a 24.hu-nak azt mondta, birtokában vannak olyan levelek, amelyek arról szólnak, „nagyon melegen ajánlott” a kormánytisztviselőknek részt venni ebben a programban.
Ruszin-Szendi Romulusz: Levelek igazolják, hogy nem volt teljesen önkéntes a részvétel a katonai kiképző programban, ahol a gránátbaleset történtMint arról beszámoltunk, múlt pénteken éles kézigránáttal végrehajtott dobógyakorlaton felrobbant egy gránát egy kormánytisztviselő kezében. Somogyi Zoltán, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója azt mondta, a felkészítésen minden jelentkező önkéntesen és saját felelősségre vett részt. A fiatal, 29 éves nő, akiről azóta kiderült, hogy a Miniszterelnökségen dolgozik, arcsérülése mellett egyik kezén a csuklóját, másikon az alkarját veszítette el, súlyos, életveszélyes állapotban került kórházba. A kiképző katona is megsérült.
Súlyos baleset történt Újdörögdön, kormánytisztviselő tenyerében robbant gránát, mindkét kezét elvesztetteMagyar György lapunknak úgy fogalmazott: nem tudható, de valószínűsíthető, hogy annak a kormánytisztviselőnek, aki a helyén szeretne maradni, és meg akar felelni az elvárásoknak, be kell vállalnia a hadi kiképzést. Egy ilyen döntésre ráutaló magatartással is kényszeríthető egy munkavállaló.
- Az önkéntesség ez esetben nem teljesen állja meg a helyét, ha feltételrendszert szabnak, akkor kényszer-önkéntességről beszélünk. A jelentkező végül vállalja, hogy egy speciális szabályokkal működő veszélyes üzemben vesz részt. Ez valóban az ő személyes felelőssége
– magyarázta Magyar György.
A jelentkezőnek minden tőle telhetőt meg kell tennie annak érdekében, hogy a szabályokat betartsa, és magában, illetve másban ne tegyen kárt. De ahhoz, hogy erre képes legyen, a „szolgáltató”, ez esetben a honvédség generális felelősséggel tartozik. Ez azt jelenti, hogy minden eszközt - megfelelő kiképzést, oktatást, instruktori közreműködést - és erőforrást biztosítania kell ehhez. Ha ez nem történik meg, akkor a következményekért - polgári jogi szempontból - a „szolgáltató” a felelős. Az például egy nagy kérdés, hogy milyen előzmények, felkészítés után került éles kézigránát a sérült kezébe. A leglényegesebb, hogy milyen nyilatkozatot írattak alá a sérülttel, mert ennek tartalma dönti el a kárfelelősség vagy annak esetleges megosztásának a kérdését.
„Tudtommal szakértők szerint egy ilyen gyakorlatot szimulációs feladatoknak, és minimum 30 napos felkészítésnek kell megelőznie”
– mondta.
Büntetőjogi szempontból is vizsgálható az ügy: elvileg felmerülhet a foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés alapos gyanúja is. A joggyakorlat szerint a lőfegyverrel és a robbanóanyaggal kapcsolatos - fegyvertörvény és fegyverrendelet - szabályok az irányadóak.
A cselekmény mulasztással és „tevéssel” is megvalósítható, maradandó sérülés esetén a büntetés három évig terjedő szabadságvesztés is lehet.
A Szabad Európa információja szerint egyébként a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára, Vidoven Árpád szervezte és felügyelte hivatalosan az Adaptív Védelem nevű gyakorlatot. A baleset miatt minden támadó kézigránát használatát megtiltották, de maga az Adaptív Védelem program folytatódhat. Sőt, a Telex információi szerint a kormánytisztviselők katonai kiképzési programját már ma újraindítják, miközben a vizsgálatokkal ilyen rövid idő alatt aligha végezhettek. A baleset nyomán a programból kikerült az éles lőszer és a robbanószer használat is, helyette többek között elméleti órák, katonai testnevelés és alaki foglalkozás (menetelés) lesz – írta a lap.
Folytatódik a katonai kiképző program, nem lesz többé éles lövészet és robbanószer-használat a súlyos újdörögdi baleset utánOrbán Viktor miniszterelnök a parlamentben azt ígérte, teljes körű vizsgálat lesz, a kormány az áldozatot hősnek tekinti és minden kormánytisztviselőt nagyra tart, aki vállalja az önkéntes kiképzést. Kiemelte: aljas tettnek tartja, ha valaki politikai haszonszerzésre használja az esetet. Tavaly márciusban a kormányzati igazgatási tisztviselők honvédelmi alapkiképzésén Antal László dandártábornok, a Honvéd Vezérkar Kiképzési Csoportfőnökség csoportfőnöke azt mondta, hazánk védelmi erejének növelése érdekében az önként jelentkező, közigazgatásban dolgozó tisztviselők honvédelmi felkészítésben vehetnek részt. A program célja, hogy a közigazgatásban dolgozók a jövőben magasabb szinten tudjanak együttműködni a katonákkal. Arról a 24.hu írt egy éve, hogy ezen önkéntes alapon férfi köztisztviselők vehetnek részt, akik irodai munka helyett két hétre laktanyába vonulhatnak.
Ruszin-Szendi Romulusz szerint a Honvédelmi Minisztériumnak vállalnia kell a felelősséget az újdörögdi balesetértMinden támogatást megígért Szalay-Bobrovniczky Kristóf az újdörögdi baleset sérültjeinek