Tizenöt évvel ezelőtt már megrendezték ezt a kiállítást a bécsi magyar kulturális intézetben, a Collegium Hungaricumban. Ám akkor még sokkal kevesebb darabból állt Kárpáti Tamás újságíró, műgyűjtő kollekciója, amelyet hungarikonoknak is hív a kivételes gyűjtemény tulajdonosa.
A kedd esti ünnepélyes megnyitóra megtelt a Collegium Hungaricum színházterme, aki nem érkezett időben – legalább tíz perccel a meghirdetett kezdés előtt – már nem is talált magának ülőhelyet.
A hivatalos programot a külföldön is ismert és elismert hegedűvirtuóz, Roby Lakatos vezette fel egy fantasztikus pár perces bemutatóval.
„A mostani kiállítás három rétegre bontható – mondta köszöntőjében Méhes Márton, a Collegium Hungaricum igazgatója, aki 2010-15 között már vezette az intézményt, majd 2023-an tért vissza ismét az irányítói pozícióba. - Az első réteget alkotják azok a tárgyak, amelyek híres emberek tulajdonában voltak, a második réteg, hogyan kerültek ezek az értékek Kárpáti Tamáshoz, a harmadik pedig, hogyan kapnak ezek a relikviák új életet a kortárs művészetnek köszönhetően. Ez a gyűjtemény fantasztikus karriert futott be az elmúlt tizenöt évben. A Collegium Hungaricum volt az első nem magyarországi helyszín, ahol 2015-ben meg lehetett tekinteni gyűjteményt, amely azóta komoly átalakuláson ment keresztül, jelentősen bővült. Nagyon örülünk és büszkék vagyunk arra, hogy ismét házigazdái lehetünk ennek a kiállításnak.”

„Tizenöt évvel ezelőtt alig harminc darabból állt a gyűjtemény, idén több mint 200-at tekinthetnek meg az érdeklődők – vette át a szót Kárpáti Tamás. - A 2010-es megnyitó díszvendége két Oscar-díjas rendező, Szabó István és Jirzi Menzel volt. Ezúttal is két sztárt hívtunk el a megnyitóra, akiknek nagyon köszönöm, hogy elfogadták a meghívást. Roby Lakatos mellett Gerendás Péter zeneszerző, énekes van itt velünk.”
A hivatalos programot a két művész fellépése zárta, játszottak együtt és külön-külön is. Gerendás Péter eljátszott egy érzelmes dalt is, amit beteljesületlen szerelem ihletett. A fiatal lány, akiért rajongott, más, idősebb korosztályból választott párt magának.

A Collegium Hungaricum első emeletén berendezett tárlaton sportolók, képzőművészek, költők, tudósok, a magyar irodalom nagyjaitól is lehetett látni tárgyakat, melyeket azonban nem önmagukban állítottak ki, hanem kortárs képzőművészek egy alkotásban helyezték el a relikviákat.
Így látható többek között a korábbi kiváló sakkozó, Polgár Judit üveglova, az egykori úszónő, Egerszegi Krisztina úszódressze, Benedek Tibor legendás pólós köntöse, de a kiállított tárgyak között található a legendás sportriporter, Szepesi György utolsó mikrofonja is, amellyel mérkőzést kommentált.
A képzőművészek közül többek között Barcsay Jenő ecsetje, André Kertész fényképezőgépe, Amerigo Tot mintázófája is tagja a gyűjteménynek.
A história, tudomány kategóriában kapott helyett a híres versenyló, Overdose patkója, gróf Széchenyi István üvegtálkája, Charles Simonyi kokárdája, amely megjárta a világűrt is.
Az irodalom csoportba került például Hernádi Gyula szemüvege, Kertész Imre kalapja, Tandori Dezső sapkája.
A színház, film legendás alakjai között volt megtalálható Darvas Iván rajza, Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán angyalkája, Tolnay Klári jelmeze.
Hungarikonok
Terjedelmi okokból lehetetlen lett volna, minden kiállított tárgyat felsorolni, lapunk minden kategóriából szemezgetett.
Sport:
Polgár Judit üveglova, Taróczy Balázs teniszütője, Egerszegi Krisztina úszódressze, Szívós István és Csapó Gábor sapkája, Papp László bokszkesztyűje, Benedek Tibor köntöse, Grosics Gyula meze, Monspart Sarolta tájolója, Puskás Ferenc cipője, Németh Miklós gerelyhegye, Balczó András célkeresztje, Kulcsár Győző vívókesztyűje, Szepesi György legendás rádióriporter utolsó mikrofonja, amellyen a rádióban mérkőzést kommentált.
Képzőművészet:
Barcsay Jenő ecsetje, Varga Imre vésője, André Kertész fényképezőgépe, Szalay Lajos ecsetjei, Aba-Novák Vilmos pipája, Borsos Miklós betűvésője, Berény Róbert festőládájának teteje, Szőnyi István ecsetjei, Zsolnay Vilmos és családja tárgyi emlékei, Kass János táskája, Amerigo Tot mintázófája, Kassák Lajos ecsetje.
História, tudomány:
Overdose patkója, Károlyi Mihály botja, Nagy Imre órája, Petőfi Sándor egy példánnyi Nemzeti dal, Gundel rákkés és rákvilla, Kovács Tamás Vilmos szögesdrót díszdobozban, gróf Széchenyi István üvegtálkája, Rubik Ernő kockája, Charles Simonyi világűrt megjárt kokárdája.
Irodalom:
Hernádi Gyula szemüvege, Tandori Dezső sapkája, Örkény István zsebórája, Faludy György botja, Kertész Imre kalapja.
Zene:
Pege Aladár vonója, Cziffra György kottáskönyve, Cseh Tamás Mambó magnója.
Színház, film:
Darvas Iván rajza, Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán angyalkája, Tolnay Klári jelmeze, Jancsó Miklós pipája, Psota Irén sapkája, Garas Dezső Minarik-kalapja, Törőcsik Mari virágai, Karády Katalin kiskanalai