Oroszország;Ukrajna;Egyesült Államok;Szaúd-Arábia;bankok;Fekete-tenger;gabonakereskedelem;tűzszüneti tárgyalások;műtrágya;pénzügyi szankciók;Volodimir Zelenszkij;orosz-ukrán háború;

Az orosz–amerikai közlemény szerint Moszkva a tengeri tűzszünetért cserébe segítséget kap az Egyesült Államoktól mezőgazdasági és műtrágyatermékei nemzetközi piacra kerüléséhez

Újraindulhat a fekete-tengeri hajózás

Az Egyesült Államok közölte, megállapodásokat kötött Ukrajnával és Oroszországgal egy tengeri tűzszünetről, és arról, hogy kidolgozzák az energetikai létesítmények elleni támadások leállításának lépéseit.

A rijádi tárgyalásokon született megállapodások, ha végrehajtják őket, az eddigi legegyértelműbb előrelépést jelenthetik egy szélesebb körű tűzszünet felé, átmenetet biztosítva az esetleges béketárgyalásokhoz, hogy véget vessenek Oroszország három éve tartó ukrajnai háborújának.

Az orosz és az ukrán küldöttséggel külön-külön folytatott tárgyalások eredményéről a Fehér Ház két hasonló, de nem azonos közleményt tett közzé. A felek „megállapodtak abban, hogy biztosítják a biztonságos hajózást, megszüntetik az erőszak alkalmazását, és megakadályozzák a kereskedelmi hajók katonai célú használatát a Fekete-tengeren” - áll a nyilatkozatban a BBC kijevi diplomáciai tudósítójának ismertetése szerint.

Eszerint most először történt tényleges kötelezettségvállalás a felek részéről a fekete-tengeri harcok befejezésére, s bár jó ideje nem ez volt a konfliktus középpontja, ez mindenképp előrelépés. Az orosz-amerikai közlemény szerint Moszkva cserében segítséget kap az Egyesült Államoktól mezőgazdasági és műtrágyatermékei nemzetközi piacra kerüléséhez, újjáélesztve mintegy azt a "fekete-tengeri gabonakezdeményezést", amelyből Moszkva 2023-ban kivonult.

Az ukránok által elért megállapodás kiegészítő tételei közt az szerepel, hogy  az USA „továbbra is elkötelezett a hadifoglyok cseréjének, a civil foglyok szabadon bocsátásának és az erőszakkal elhurcolt ukrán gyermekek hazatérésének elősegítése mellett”. Az ukrán védelmi minisztérium szerint az orosz hadihajóknak a „Fekete-tenger keleti medencéjén” kívüli mozgását a megállapodás megsértéseként fogják kezelni.

A felek abban is megállapodtak, hogy „intézkedéseket dolgoznak ki az energetikai infrastruktúra elleni csapások leállítására irányuló korábbi megállapodás végrehajtására”.

A derűlátást határozottan csökkenti, hogy a Kreml egy saját közleményében számos feltételhez kötötte a fekete-tengeri megállapodást: ez szerinte csak azután lép hatályba, ha feloldják az élelmiszerek és műtrágyák nemzetközi kereskedelmében részt vevő orosz bankok elleni szankciókat, és teljes mértékben visszakapcsolódnak a Swifthez - a bankok közötti biztonságos tranzakciókat elősegítő hálózathoz.

Volodimir Zlenszkij szerint ezzel szemben a megállapodások azonnal hatályba léptek. A tárgyalásokon részt vevő Rusztem Umerov védelmi miniszter ugyanis arra kérdésére, hogy mindez mikortól érvényes, azt a választ kapta az amerikai delegációtól: „Közvetlenül azután, hogy az amerikai fél hivatalosan is előáll egy nyilatkozattal, megkezdődhet a dokumentumban említett döntések végrehajtása.” Zelenszkij megjegyezte, hogy nem bízik Oroszországban, de Ukrajna tenni fogja a dolgát, és további szankciókat fog követelni Trump elnöktől, ha Oroszország nem teszi ugyanezt.

„Senki sem vádolhatja Ukrajnát azzal, hogy ezek után nem halad a fenntartható béke felé” - jegyezte meg az ukrán elnök, akit Trump amerikai elnök az ovális irodbeli drámai összeszólalkozásuk után azzal vádolt, hogy a béketárgyalások útjában áll.

Az ellenzéki szereplőket idegen hatalmak képviselőinek állította be, és azt mondta, országában „az emberek érdekeinek diktatúrája” valósul meg.