Az egyes generációk szívesen különböztetik meg magukat mind az elődeiktől, mind az utánuk következőktől. Tény, hogy akár markáns különbségek is lehetnek az egyes korcsoportok között, és ezeket sokféle szempontból lehet mérni és kutatni. A Diverzum startup tavaly a Z generáció (az 1995-2009 között születettek), a 14-28 évesek körében végzett el egy minden eddiginél átfogóbb kutatást az értékrendről és vásárlási szokásokról. Azonban nem elégedtek meg annyival, hogy különálló entitásként kezeljék ezt a korosztályt, arra is kíváncsiak voltak, mennyiben más az attitűdjük, a viselkedésük, mint más generációké. Így a több mint 8400 fős mintában gyakorlatilag valamennyi korosztály válaszait feldolgozták, és a kutatóknak módjukban állt összehasonlítani és beazonosítani mindazokat a hasonlóságokat és különbségeket, amelyek az egyes csoportokat jellemzik.
A kutatásból kiderült, hogy a Z generáció tagjai átlagosan napi 4,6 órát töltenek az interneten – jellemzően az esti órákban –, de egyharmaduk mondhatni „folyamatosan” online van. Más generációkkal összehasonlítva egyértelműen ők töltik a legtöbb időt az interneten, hiszen ez az adat az Y-oknál (1980-1994 között születettek) napi 4, az X-eknél (1965-1979) 3,5, míg a baby boomerek (1946-1964) esetében 3 óra átlagosan. A Z generáció számára már a digitális világ az első számú információforrás, legyen szó munkáról, vásárlásról, barátokról, tanulásról vagy akár szórakozásról. A digitális térben kifejezetten sok időt töltenek közösségimédia-felületeken, ezek közül a legnépszerűbbek a Facebook (72 százalék), az Instagram (71 százalék) és a TikTok (61 százalék).
A reklámokra fogékonyabbak, mint a többi generáció, de emellett a véleményeket is keresik, és a végső döntésüket alapos, átgondolt kutatómunka előzi meg. Csaknem felük a Google-t hívja segítségül, hogy információkat szerezzen termékekről vagy szolgáltatásokról. Emellett 35 százalékuk videós teszteket és bemutatókat néz, míg 33 százalékuk ár-összehasonlító oldalakon, továbbá webáruház-visszajelzések között és a YouTube-on is választ keres a kérdéseire. A Z generáció kifejezetten magas etikai mércével rendelkezik, 37 százalékuk azonnal elfordulna egy olyan márkától, amelyik gyermekmunkásokat alkalmaz – ez az arány jelentősen magasabb, mint az Y generációnál, ahol ez mindössze 24 százalék.
Mindezek mellett számukra az élményalapú élet nem preferenciát jelent, hanem ez az életfilozófiájuk. A fiatalok több mint harmada tartja ezt kiemelt értéknek – ami jóval magasabb arány, mint az idősebb generációknál. Jobban előnybe részesítik az azonnali örömet, elégedettséget és boldogságot nyújtó termékeket vagy szolgáltatásokat. Ez a hozzáállás szoros kapcsolatban áll az életstílusukkal: a divat, az utazás és a szórakozás terén is a minél intenzívebb és emlékezetesebb pillanatok keresése jellemzi őket.
A kutatásból az is kiderült, hogy a közhiedelemmel ellentétben a Z generációsok sincsenek elszállva a fizetési igényükkel: átlagosan a jelenlegi anyagi lehetőségeik hatszorosát meghaladó, havi 393 ezer forintos fizetéssel lennének elégedettek.