Oroszország;Ukrajna;Egyesült Államok;Svájc;

Képünk illusztráció

Reuters: Hónapok óta titokban tárgyalnak egymással az amerikaiak és az oroszok a háború lezárásáról

A résztvevők neve és tisztsége nem ismert, mindössze annyi derült ki, hogy diplomáciai és biztonságpolitikai tapasztalattal rendelkező személyek vettek részt a megbeszéléseken.

Több alkalommal is találkoztak amerikai és orosz résztvevők Svájcban, hogy az ukrajnai háború lezárásáról egyeztessenek – írja a Reuters, három, a tárgyalásokra rálátó forrásra hivatkozva.

A résztvevők neve és tisztsége nem ismert, mindössze annyi derült ki, hogy diplomáciai és biztonságpolitikai tapasztalattal rendelkező személyek vettek részt a megbeszéléseken. Egyes információk szerint nem kormányzati tisztviselőkről van szó, így az sem világos, hogy egyáltalán országuk vezetése küldte-e őket. A találkozókat a források háttércsatornaként írták le, és egyes egyeztetések még Donald Trump november 5-i választási győzelme után, a hatalomátadási időszakban is folytatódtak.

Egyikük – aki közvetlen ismeretekkel rendelkezik az ügyben – azt is elárulta, hogy Trump legalább néhány tanácsadója tudott ezekről az egyeztetésekről.

A találkozók részletei továbbra is tisztázatlanok, így nem ismert, hogy ukrán képviselők jelen voltak-e, mikor kezdődtek az egyeztetések, és pontosan milyen témákat vitattak meg. Az eddig nem nyilvánosságra hozott megbeszélések rávilágítanak arra, hogy az Egyesült Államok és Oroszország a hivatalos diplomáciai csatornákon túl is kereshetett lehetőségeket a háború lezárására, annak ellenére, hogy Joe Biden hivatali ideje alatt az amerikai-orosz kapcsolatok gyakorlatilag befagytak. Az egyeztetések úgynevezett „track two” diplomácia keretében zajlottak – ez azt jelenti, hogy nem hivatalos tárgyalásokról van szó, amelyek célja a kommunikáció javítása vagy új megoldási lehetőségek felvetése, nem pedig konkrét javaslatok kidolgozása.

A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsa, az ukrán kormány és az orosz külügyminisztérium nem reagált a Reuters megkeresésére. A svájci külügyminisztérium azonban közölte, hogy rendszeresen zajlanak hasonló „track two” tárgyalások az ukrajnai háborúval kapcsolatban, és a svájci kormány erről értesült is. „Ezek a találkozók nem közvetlenül a kormányok közötti egyeztetések, hanem nem állami szereplők által szervezett eszmecserék. Ezek az aktivitások hozzájárulnak a konfliktushoz kapcsolódó diplomáciai erőfeszítések fenntartásához” – olvasható a svájci külügyminisztérium közleményében.

Két forrás szerint legalább egy találkozóra Genfben került sor a múlt heti Müncheni Biztonsági Konferencia idején, amely a világ vezető politikusait és biztonsági szakértőit tömörítő csúcstalálkozó volt.

Ugyanakkor az utóbbi hetekben ezeknek a háttértárgyalásoknak a jelentősége jelentősen csökkent, mivel Oroszország és az Egyesült Államok hivatalos tárgyalási csatornákat nyitott egymással.

Tovább fokozódik a feszültség, a terrorszervezet lépése súlyos reakciókat válthat ki.