Orbán Viktor;hibák;vagyonnyilatkozatok;kormánypárti politikusok;nincs büntetés;Vitályos Eszter;

Vitályos Eszter és Orbán Viktor

Még sem Orbán Viktor, sem Vitályos Eszter nem javította ki hibás vagyonnyilatkozatát

A miniszterelnök és a kormányszóvivő a saját példáján mutatja be, hogy mennyire nem kell  következményekkel, szankciókkal, büntetéssel számolnia a politikusoknak, akár véletlenül, akár szándékosan írnak téves adatokat a kötelezően kitöltendő okiratba.

Tizenkét országgyűlési képviselő – akik egyben kormányzati vezetők is – kiegészítette a januári leadást követően a vagyonnyilatkozat B-részét jelentő jövedelemnyilatkozatát, Vitályos Eszter kormányszóvivő, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár és Orbán Viktor kormányfő viszont továbbra sem korrigálta azt – írja a Magyar Hang a K-Monitor alapján. A korrupcióellenes blog szerint ők tucatnyi politikus – köztük Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – hibás vagyonnyilatkozatát „kijavíttatták” az Országgyűlés mentelmi bizottságához fordulva, de Orbán és Vitályos esetében ez máig nem sikerült.

A törvény szerint az országgyűlési képviselőknek minden év január 31-ig kötelezően leadandó vagonnyilatkozatok már a korábbi években is szállítottak számos, furcsaságot, és ma is érvényes a Népszava több mint egy évvel ezelőtti cikkében Ligeti Miklós, a Transparency International (TI) jogi igazgatójának erről szóló nyilatkozata: „Magyarországon abszurd a vagyonnyilatkozati rendszer, mivel a bevallott javak valósággal való összevetésére tulajdonképpen sosem kerül sor. A szankciók hiánya miatt pedig azokat sem fenyegetik súlyos következmények, akik hiányos nyilatkozatot készítenek, komolyan vehető elszámoltatásra sosem kerül sor.” 

Ahogy az idén érintett kormánypárti politikusok – Semjén Zsolt, Budai Gyula, Farkas Örs, Farkas Sándor, Hornung Ágnes, Illés Boglárka, Koncz Zsófia, Nacsa Lőrinc, Ovádi Péter, Soltész Miklós, Szabó Tünde, Vargha Tamás és Zsigó Róbert – esetében, úgy Orbán Viktornál és Vitályos Eszternél is a vagyonnyilatkozat B-részét jelentő jövedelemnyilatkozat kitöltésével adódtak gondok. Sokaknál ugyanis a K-Monitor szerint összevissza keverednek korábbi és jelenlegi állami és egyéb tevékenységek.

– A B-rész 2022 óta része az eljárásnak, többek között azért, hogy a képviselő a mandátumát megelőző funkcióiról is köteles legyen beszámolni, ami azért fontos, hogy követni lehessen, volt-e az érintettnek bármi olyan munkája, tisztsége a képviselőséget megelőzően, ami miatt összeférhetetlenségi kockázatok merülhetnek fel. Bár Orbán és Vitályos azóta sem javították a vagyonnyilatkozatukat, de retorzióra nem kell számítaniuk. Ahogy az eltitkolt ingatlanok és családi vagyonok miatt, úgy a hibás kitöltésért sem jár semmi szankció, ha később korrigálják – olvasható a blogban.

Bár a falvak házainak jó részére ráférne a ráncfelvarrás, és az ígért „ingyenpénz” is kecsegtető, az elvárt önerő miatt a lapunknak nyilatkozó nyugdíjasok jó része óvakodik attól, hogy belefogjon a házfelújításba. Arról sincs adat, hogy hány idős ember él a támogatásra jogosult területeken. Riport.