Tudunk online vásárolni, bankolni és az élet nagy kérdéseire is választ kaphatunk, sőt akár el is cseveghetünk a számítógépen vagy az okostelefonon keresztül az erre kifejlesztett mesterséges intelligenciával. A fejlesztőcégek egymással versengve dobják piacra a mind és mind többet tudó mesterséges chatbotjaikat, melyekbe dollármilliókat ölnek a nagyobb haszon reményében. Rengeteg vállalkozás és cég előszeretettel használja, hogy több ügyfelet szerezzen vagy jobban kielégítse a folytonos információra és törődésre éhező vendégkörét. Ezt akár nevezhetjük természetes folyamatnak is, hiszen a gépiesítés már elkezdődött több mint száz éve, és azóta rohamosan halad előre a technika. Az, hogy kiben milyen érzéseket kelt, nem tisztünk eldönteni, de az nyilvánvaló, hogy az emberi interakciók egyre inkább szűkösebb keretek között mozognak és a több óráig tartó parázs viták egy-egy érdekes témáról már belecsitulnak a keresőprogramok zümmögésébe.
Az interneten rengeteg információ elérhető. Van, ami tanulásunkat, okulásunkat szolgálja, de gyakran a fals információk áradása szab inkább gátat a szabad gondolkodás szárnyalásának. Ha kérdésünk van egy-egy termékről, már egy üres géphang válaszol. Nem lenne ezzel semmi baj, ha alternatívaként gondolnánk erre a megoldásokra, afféle kiegészítésként, hogy el tudjunk boldogulni ebben az ingergazdag világban. Sokszor azonban észrevehető, hogy sokan már jobban hisznek ezen programok válaszaiban mint embertársaink véleményében és tudományában.
Bizalmatlanok lettünk egymással. Bizalmatlanok lettünk a tudománnyal, és sajnos sokszor kerül már hátrányba a régen oly sokat emlegetett józan paraszti ész.