„Jöhetnek újra az árstopok? Ha kell, a családok érdekében azonnal beavatkozunk!” – ezt a két vészjósló mondatot posztolta hétfő reggel Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Ő már akkor valószínűleg tudta, amit a KSH csak kedd reggel közölt, hogy januárban 5,5 százalékra emelkedett az infláció, vagyis Orbáni szakszóval: repülőrajtot vett. Mert mi még emlékszünk arra, hogy pár hónapja a miniszterelnök és Nagy Márton miniszter is arról beszélt, hogy az infláció kifújt, megtaposták, sőt elásták. A valódi szakértők akkor figyelmeztettek, hogy: nana, csak lassan a testtel! Most meg itt van az az 5,5 százalék, amit tényleg senki sem várt, sőt egész évben vélhetően 4 százalék felett marad a mutató.
Ugyanaz a Nagy Márton aki fennhangon egyes szám első személyben hirdette, hogy legyőzték az inflációt, most láthatóan pánikol. Egy évvel a választások előtt valóban nem engedheti meg magának a kormány, hogy tovább romoljanak az újraválasztási esélyei. Márpedig ilyen magas inflációs környezetben növekvő munkanélküliség mellett tovább fognak.
A kormány egész évre 3,2 százalékos inflációval számolt, meg 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel. Az inflációt örülhetünk ha megússzuk 4,5 százalékkal, a növekedésből egyelőre 2 százalék tűnik reálisnak, bár egyre romlanak az esélyek. Vagyis a kormány gazdaságpolitikai tervei megint – mint az elmúlt öt évben mindig – homokvárra épültek. Még csak január van, de omlik össze az egész.
Ennek ellenére nem lehet megoldás az árstop sem, elég csak a káoszos benzinárstopra gondolni, amikor a benzint vadászni kellett, vagy a hatósági áras élelmiszerek által gerjesztett extra inflációra, ami 3-4 százalékkal emelte az indexet. A 2021-es árstopokat anno Matolcsy György jegybankelnök úgy jellemezte, hogy a kormány benzinnel akarta a tüzet oltani. Most Nagy Márton újra ezzel fenyeget. Valóban komolyan gondolná Nagy Márton ezeket az ostobaságokat? Természetesen nem, hisz tudjuk, hogy nem ostoba. Akkor vajon miért élvezi a gyújtogatást?
Bekövetkezett, amit Orbán Viktor ígért, bár nem úgy, ahogy elképzelte, januárban a gazdaság helyett az árak vettek repülőrajtot