Európai Unió;Ukrajna;EU csúcstalálkozó;Volodimir Zelenszkij;orosz-ukrán háború;

- Donald Trump szelleme is kísértett az uniós csúcson, Volodimir Zelenszkij pedig nem tudja komolyan venni Orbán Viktor tűzszüneti kezdeményezését

Az ukrán elnök ezt kommunikációs akciónak tartja.

Első találkozójukat tartották Brüsszelben a tagállamok állam- és kormányfői António Costa elnökletével. A volt portugál miniszterelnök december elsején lépett hivatalba, hogy irányítsa a 27 vezetőből álló testület munkáját. Az új elnök keze nyoma máris meglátszik az intézményen: a csúcsot a korábbi gyakorlattól eltérően egy nap alatt befejezték, a záróközlemény már a tanácskozás elején készen volt, így a résztvevők nem a szövegezéssel foglalkoztak, hanem stratégiai vitát folytattak néhány lényegbevágó témáról, köztük az ukrán háborúról, az EU és az Egyesült Államok, különösen a hamarosan hivatalba lépő Trump adminisztráció kapcsolatairól és a közel-keleti helyzetről.

Az állam- és kormányfők délelőtt először Volodimir Zelenszkijjel, majd huszonhetes körben tárgyaltak az ukrajnai háborúról. Az ukrán elnököt sajtókonferenciáján az RTL Klub megkérdezte Orbán Viktor karácsonyi tűzszünetre és fogolycserére vonatkozó javaslatáról. A kormányfő néhány napja állt elő a kezdeményezéssel, amelyet Brüsszelben nagyon egyszerű, emberi érzésből kiinduló javaslatnak nevezett.

Zelenszkij azt mondta, nem tudja komolyan venni az előterjesztést, amelyet inkább politikai pr akciónak tekint. 

Orbánnak nincs mandátuma, hogy tárgyalásokat szervezzen és túl közeli kapcsolatot ápol Putyin orosz elnökkel, mi pedig nem vagyunk ünnepi hangulatban - tette hozzá. Zelenszkij szerint a tűzszünetről csak akkor lehet komolyan tárgyalni, ha világos tervek vannak a következő lépésekről, fogolycseréket pedig a két fél egyébként is lebonyolít.

Az ukrán elnök megerősítette, hogy a jövő évtől leállítják az orosz gáz ukrajnai tranzitját, mert nem kívánnak újabb milliárdokkal hozzájárulni a Kreml háborús gépezetének fenntartásához. Szégyenletesnek nevezte, hogy Szlovákia a gázszállítások folytatását kéri arra hivatkozva, hogy az olcsóbb a számára. - Ukrajna ennél sokkal többet veszít - mondta. Megismételte, hogy az országnak égető szüksége van fegyverekre és légvédelmi rendszerekre. - Putyin szeret gyilkolni, az emberéletek nem számítanak neki - állította Zelenszkij.

A csúcsot megelőző szerdai szűkkörű vacsorán — amelyen Mark Rutte NATO-főtitkár látta vendégül európai vezetők egy csoportját — a résztvevők arról egyeztettek, hogy a szövetségesek hogyan tudnák hosszú távon garantálni Ukrajna biztonságát az orosz agresszióval szemben. A kelet-európai ország továbbra is a NATO-hoz való csatlakozásban látja a megoldást. Zelenszkij sajtókonferenciáján nem kívánt részleteket elárulni, csak annyit mondott, hogy az európaiaknak és az amerikaiaknak közös döntést kell hozniuk erről, és azt mondta, szívesen folytatna megbeszéléseket Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, hogy elmagyarázza neki a konfliktus néhány fontos elemét.

Az uniós csúcson elfogadott záróközlemény Ukrajnával foglalkozó része hangsúlyozza, hogy Ukrajna nélkül nem lehet Ukrajnát érintő kezdeményezést tenni. Az uniós vezetők támogatják az ukrán békeformula fő elveivel és célkitűzéseivel összhangban álló átfogó, igazságos és tartós békét és felszólítanak a megtámadott ország katonai támogatását célzó erőfeszítések sürgős fokozására. Az állam- és kormányfők üdvözlik - az egyébként a magyar EU elnökség által koordinált - tizenötödik szankciós csomag elfogadását Oroszországgal szemben.

A vezetők tárgyaltak az EU nemzetközi kapcsolatairól, elsősorban a januárban hivatalba lépő új washingtoni adminisztrációhoz fűződő viszonyáról. Uniós tisztviselők szerint nehéz előre jelezni, hogy milyen lesz Donald Trump európai politikája, mert a szándékokról eltérő véleményeket lehet hallani. Egységes vélemény, hogy az európaiak számára az USA kulcsfontosságú partner, mind a biztonság garantálásában, mind gazdasági téren.

Az orosz elnök elutasította azt az elképzelést, hogy Kijevvel ideiglenes tűzszünetről állapodjanak meg.