Az orosz-ukrán háború befejezése érdekében tett diplomáciai erőfeszítésekről, a Bassár el-Aszad érkezéséről szóló téves információ miatt indult nemzetbiztonsági vizsgálatról, a gazdaság helyzetéről és a Till Tamás-ügyről is beszélt Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádióban.
A kormányfő egy szerda délutáni Facebook-posztban dobta be, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „elutasította és kizárta” egy karácsonyi tűzszünet-fogolycsere lehetőségét, amelyet ő Vlagyimir Putyin orosz elnökkel beszélt meg telefonon néhány órával korábban. Ennek a bejelentésnek a szépséghibája csak az volt, hogy a magyar fél nem szólt előre a kijevi vezetésnek az ötletről, és bár Szijjártó Péter tájékoztatta a kijevi vezetést, Orbán–Zelenszkij párbeszéd nem volt. A magyar miniszterelnök azt vette elutasításnak és kizárásnak, hogy az ukrán elnök egy X-posztban fűzött néhány keresetlen megjegyzést a telefonbeszélgetéséhez Putyinnal.
A miniszterelnök péntek reggel azt fűzte hozzá az ügyhöz, hogy a „diplomácia egy bonyolult dolog”. Szerinte most magyar kezdeményezésre az asztalon van egy ajánlat, ami arról szól, hogy „legalább karácsonykor ne haljon meg senki a frontvonalon”, és közölte, erre az első világháborúban is volt példa.
Megismételte, hogy amit lehetett, megtett a magyar diplomácia az EU soros elnökeként. Szerinte ezt az orosz fél elfogadta, az ukrán elutasította.
A műsorvezető ezután arról kérdezett, mely szereplők kezében van a fegyverszünet kulcsa. Orbán Viktor felsorolta, hogy beszélt az amerikaiakkal, az oroszokkal, az európai vezetőkkel és a törökökkel.
„Amint hivatalba lép az amerikai elnök, a világ egy hatalmas fordulatot hajt végre. Németországban megbukott, Franciaországban szétesett a kormány, Szíriában pedig egy zavaros helyzet állt elő. Egy nehéz, viharos időszakban vagyunk, de aztán már nyugodtabb vizek várnak bennünket, amint az elnök hivatalba lép”
– mondta a miniszterelnök. Hozzátette, a Trump-adminisztrációval a Magyarország számára is fontos kérdésekben is kedvező változások lesznek.
Mit jelent a magyar uniós elnökség és a magyarság szempontjából, hogy január elsejétől Románia és Bulgária a schengeni övezet tagja lesz? – hangzott a következő kérdés a kormányfőhöz. Orbán egyből Pintér Sándor belügyminiszter munkáját méltatta, aki a belügyi tanács tagja volt, de dicsérte Bóka János európai uniós ügyekért felelős minisztert is. A miniszterelnök szerint több mint egy évtizede esedékes volna ezen országok csatlakozása a schengeni övezethez, csak eddig egyes európai országok blokkolták. Hozzátette, a csatlakozást a határon túli erdélyi magyarok régóta nagyon akarták, hiszen így akadálymentesen közlekedhetnek. A magyar nemzeti egység szempontjából ez egy fontos lépés volt, Románia is akarta, konstruktívak voltak. „A viharvert román-magyar kapcsolatok történetében ez egy napfényes délután” – jelentette ki.
Elmondta, hogy a román-magyar határ őrizetéről egy átmeneti időszak után el tudják vezényelni a rendőröket, ami segíthet a állománynál tapasztalható létszámproblémák enyhítésében.
Teljes jogú schengeni tagság Romániának és Bulgáriának, magyar segédlettelSzóba került Bassár el-Aszad szíriai diktátor bukása, valamint az is, hogy azonnali hatállyal nemzetbiztonsági vizsgálatot indított az Alkotmányvédelmi Hivatal, miután több felületen is megjelent az az álhírnek bizonyuló információ, hogy szombaton este egy szíriai utasszállító repülőgép érkezett a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre. Elsősorban Magyar Pétert vonnák kérdőre, mert nem kért bocsánatot, miután a Tisza Párt elnöke megosztotta a Magyar Hang utólag korrigált információját.
Vizsgálatot indított az Alkotmányvédelmi Hivatal a Budapestre érkező szír repülőgépről szóló álhír miatt„Számomra ez a hét legfontosabb, legfájóbb eseménye. (...) Valakik álhírrel bele akarták keverni Magyarországot egy tűzforró konfliktusba, célponttá tenni, ugyanis Aszad elnökre most fegyveres csoportok vadásznak. Aki azt állítja, hogy Magyarország területére belépett Aszad elnök, az vadászterületet akart csinálni Magyarországból. Tudnunk kell, hogy kik voltak ezek, és miért tették, amit tettek” – mondta erről Orbán, hozzátéve, hogy ennek felderítése a nemzetbiztonsági szolgáltok feladata. A miniszterelnök nem hiszi, hogy mindez véletlenül történt. Ki áll emögött, ki találta ezt ki, kiken keresztül terjesztették ezt a rémhírt? – tette fel a kérdést.
Orbán Viktor kitért a gazdaság helyzetére is. Szerinte 2025-ben „megindulhatunk fölfelé”, majd megismételte korábbi reményeit, miszerint „egy fantasztikus év áll előttünk”. Nagy növekedéssel számolnak a „háború utáni első békeévben”, de konkrétumokat most nem említett.
Ezt követően Till Tamás meggyilkolásáról esett szó, itt három szempontot vetett fel.
„Az eltűnt gyerekeket keresni kell, sosem szabad feladni. (...) Fantasztikus rendőreink vannak, láthatóan nem adták föl. (...) Minden jogi vitát mellőzve: igazságnak lennie kell”
– mondta. Arra kérdésre azonban, hogy a jogalkotónak van-e teendője ezzel kapcsolatban, nem válaszolt egyértelműen. „Ha van teendő, cselekedjen” – jelentette ki.
Mint megírtuk, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) és a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtótájékoztatón jelentette be, hogy 24 év után azonosították a 2000. május 28-án Baján eltűnt kisfiú, az akkor 11 éves Till Tamás gyilkosát. A most 40 éves F. János a november 28-i kihallgatása után szabadon távozhatott a rendőrségről, mivel 16 évesen ölt, a büntethetősége pedig 15 év után, 2015-ben elévült. Mint kiderült, téves jogértelmezés miatt tűnt úgy, hogy megúszhatja, de nemrég elfogatóparancsot adtak ki ellene és elfogták.
Megsebzett igazságszolgáltatás – A vádhatóság, a nyomozók vagy a fideszes jogalkotók közül valaki nagyot hibázott a meggyilkolt Till Tamás ügyében„Nem lehet túllépni” – Megszólaltak Till Tamás szülei, szerintük soha nem tájékoztatták őket, bocsánatot sem kértek tőlük a hatóságokAz ügy jelentős politikai visszhangokat váltott ki. A Fidesz törvénymódosítást nyújtott be annak érdekében, hogy a gyilkosságok sem az elkövető életkorától függően, sem más okból ne évülhessenek el. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón hangsúlyozta, egyértelmű helyzetet kell teremteni. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy az akkori jogszabályok alapján semmi sem akadályozza a büntetőjogi felelősségre vonást. Nemrég Till Tamás szülei is megszólaltak az ügyben.
Emberölés miatt körözést adott ki a rendőrség és elfogta Till Tamás gyilkosát