felmérés;boldogságkutatás;

- Mégiscsak boldogít

Úgy tűnik, érdemes újragondolnunk a pénz és a boldogság összefüggésére vonatkozó közkeletű (önvigasztaló) bölcsességet. A kutatások ugyanis azt mutatják, igenis van összefüggés az emberek boldogságszintje és anyagi helyzete között – micsoda meglepetés! Egy friss felmérés szerint a magyarok átlagos „boldogság-pontszáma” tízes skálán 5,4, ami nem csak a részt vevő két nyugat-európai, de a régió országaihoz képest is alacsony.

A románok, a szlovákok, a csehek és a lengyelek is boldogabbnak vallják magukat nálunk, de még a saját három évvel ezelőtti eredményünkhöz képest is esett 3 tizedet a pontszámunk. Ha mindez nem lenne elég lehangoló, még a jövőben sem igazán bízunk: 

arra a kérdésre, hogy tíz év múlva mennyire lesz boldog, a magyarok tízes skálán 5,9 pontot adtak, a szlovákok 6,2-t, a csehek és a lengyelek 6,4-et, a románok pedig nem kevesebb, mint 7 pontot. A magyar válaszadók a nyugalmat, a kevesebb stresszt, a szeretteikkel való időtöltést, az egészséges életmódot, az anyagi jólétet a jelenben és a jövőbeni anyagi biztonságot jelölték meg a boldog és tartalmas élet legfontosabb feltételeinek. Utóbbi kettővel a többség nem áll túl jól. Azok, akiknek van legalább fél évre elegendő félretett pénze, 6,4 pontra értékelték saját boldogságukat, akiknek egyáltalán nincs megtakarítása, 4,8-ra. Arról nem is beszélve, hogy a többi „boldogságfaktor”, a kevés stressz vagy az egészséges életmód szoros összefüggésben áll azzal, hogy valakinek gondot okoz-e a mindennapi megélhetésre előteremteni a pénzt. Márpedig csak minden hatodik magyar mondta, hogy meg tudja venni, amire vágyik, és olyan életet tud élni, amilyet szeret.

Most mindehhez tegyük hozzá a kormány új gazdasági mindenható gurujának, Nagy Mártonnak a szavait, aki szerint „nem tudják az emberek, hogy milyen jó nekik Magyarországon. Egyszerűen nem is érzik.”. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy ekkor éppen a Párizsban uralkodó áldatlan állapotokról regélt egy lakossági fórumon. De jól mutatja, hogy mekkora szakadék tátong a kormány tagjainak valóságérzékelése és az emberek mindennapi tapasztalatai között.