Jövőre alapvető változást vezetne be a lomtalanításban a MOHU: 2025-től már kerületenként csak néhány gyűjtőponton folyna a hulladék begyűjtése, ide pedig a lakóknak maguknak kellene valahogy elszállítaniuk a kidobni kívánt lomot – tudta meg több, egymástól független forrásból a Szabad Európa.
A portál szerint ez praktikusan úgy nézne ki: a Molhoz tartozó társaság
előre értesítené egy-egy kerület lakóit, hogy egy adott időszakban (a Szabad Európa forrásai szerint ez valószínűleg egy hét lesz) a kerület néhány közterületén (jellemzően parkolókban) áll majd néhány kukásautó, amelyekbe a kukások bepakolják a lomot és elszállítják.
Ha valaki nem képes megoldani, hogy elszállítson vagy elszállíttasson mondjuk egy kitört lábú asztalt vagy elnyűtt kanapét, annak a jelek szerint az a nyakán fog maradni.
A Szabad Európához ellentmondó információk jutottak el arról, hogy a MOHU egyeztetett-e a kerületi önkormányzatokkal. Volt olyan polgármester, aki igennel válaszolt a kérdésre, más azonban azt mondta, a portáltól értesült a tervről. Sőt, akadt olyan kerületi vezető is, aki elmondása szerint az elmúlt hetekben más témáról tárgyalt a MOHU illetékeseivel, de az új lomtalanítási rendről egy szót sem mondtak.
A portál megkeresésére
Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester azt mondta, nemrég tárgyalt a MOHU vezetőjével, aki vázolta az új elképzelést. Szerinte a gyűjtőpontos rendszer „biztosan kényelmetlenebb és komplikáltabb lenne a mostani rendszernél, hiszen az időseknek vagy a mozgásukban korlátozottaknak is messzebbre kell vinniük a lomjaikat, nem tehetik le a saját házuk előtt. A lomtalanítás nem csak kényelmi kérdés. Ilyenkor lehet megszüntetni a felesleges, esetenként tűz- vagy balesetveszélyes lomkupacokat a házak függőfolyosóin, udvarain, pincéiben.” Ezért a tervet rossznak és átgondolatlannak tartja, és ezt közölte a MOHU vezetőivel is.
Szász József, a XVI. kerület fideszes alpolgármestere közölte, hogy a MOHU és a BKM képviselői októberben egy személyes találkozón tájékoztatták őket a lomtalanítás átszervezésének szándékáról. A XVI. kerület vezetése úgy látja, hogy „a kerületi közbiztonságért, valamint a köztisztaságért felelős szervezetek hagyományosan jól működő együttműködésének köszönhetően a házhoz menő lomtalanítás jól működik”.
az Újbudát DK-s színekben vezető László Imre azt írta, a MOHU „egy hónappal ezelőtt felkereste valamennyi fővárosi önkormányzat szakmai vezetését ezzel az elképzeléssel. Újbuda, ahogy a legtöbb önkormányzat, tiltakozását, illetve kétségeit fejezte ki a tervvel kapcsolatban. Magam is úgy vélem, hogy a lomtalanítás ilyen irányú átszervezése nem szolgálja a budapestiek, ezen belül az újbudaiak érdekeit. A tervek szerint a XI. kerületben három-öt csomóponti gyűjtésben gondolkodik a MOHU, ami egy ilyen nagy lélekszámú település esetében teljesen elfogadhatatlan.”
Horváth Tamás, a XVII. kerület fideszes polgármestere szerint az elmúlt időszakban több – a budapesti kerületeket is érintő – kérdésben folytattak egyeztetést a MOHU-val, mint például a hulladékudvarok, a REpontok vagy a lomtalanítás, de ezeken „nem hangzott el olyan információ”, amellyel megkeresték őt. „Amennyiben ez a MOHU álláspontja, azt természetesen nem tudom elfogadni” – írta.
a Józsefvárost vezető Pikó András közölte, az önkormányzat december 10-én kapta meg a MOHU-tól a 2025-ös lomtalanítás koncepcióját, „amit jelenleg vizsgálunk. (…) Az önkormányzatnak a lakók kényelme a legfontosabb szempont. Amennyiben az Energiaügyi Minisztérium változtatni akar az eddigi gyakorlaton, akkor természetesen biztosítania kell annak hatékony, humánus, szolidáris működtetését is.”
„bízom benne, hogy nem valósul meg a lomtalanítás rendszerének ilyen jellegű átalakítása, erről egyeztettem a MOHU-val is, és javasoltam tesztüzemben kipróbálni a nálunk is jól bevált gyakorlatokat” – írta a II. kerület polgármestere is. Őrsi Gergely megemlítette, hogy a kerületben az elmúlt években saját forrást is felhasználva több helyen vezettek be konténeres lomtalanítást (jellemzően sétálóutcákban, például a Lövőház utcában), ahol nem egyszerű kihelyezés volt, hanem egyenesen a konténerbe tehették az beférő lomot.
A Fővárosi Közgyűlésben a Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság foglalkozik a lomtalanítással. A testület elnöke, Vitézy Dávid a portál megkeresésére közölte, a szakbizottság elnökeként számos kerületi polgármesterrel konzultált az elmúlt hetekben, és csak olyan véleményt hallott, amely az autó nélkül élő, idős, nehezen mozgó lakók miatt nem támogatja a házhoz menő lomtalanítás megszüntetését és koncentrált pontok kialakítását. „A Podmaniczky Mozgalom a budapestiek érdekeit tartja elsődlegesnek minden kérdésben, így ez ügyben is azon az állásponton vagyunk, hogy csak akkor lehet a lomtalanítás mai, bevált rendszerén változtatni, ha a szükséges társadalmi egyeztetések megtörténtek, és ezek alapján az intézkedés a budapestiek nagy többségének támogatását élvezi – ezt nem látjuk jelenleg biztosítottnak” – tette hozzá.