Szíria;kijárási tilalom;Damaszkusz;Bassár el-Aszad;

Szíriai állampolgárok Törökországban szíriai ellenzéki zászlókat lobogtatnak, ünnepelve Bassár el-Aszad bukását 2024. december 8-án.

- Kijárási tilalom lesz érvényben a szír fővárosban

Kijárási tilalmat rendeltek el a szíriai felkelők Damaszkuszban vasárnap, miután megdöntötték Bassár el-Aszad elnök uralmát.

Helyi idő szerint 16 órától hétfő hajnali 5 óráig kijárási tilalmat rendeltek el a szíriai felkelők Damaszkuszban vasárnap, miután bejelentették, hogy megdöntötték az országot csaknem negyedszázadon át irányító Bassár el-Aszad elnök uralmát.

Antonio Tajani olasz külügyminiszter közölte, hogy milícisták hatoltak be a damaszkuszi olasz nagykövet rezidenciájára. Hozzátette, hogy három autót elvittek, de se a diplomatának, se e biztonsági személyzetének nem esett bántódása. Az olasz nagykövetet időközben biztonságos helyre vitték. Az ANSA olasz hírügynökség a külügyi tárcára hivatkozva arról számolt be, hogy szíriai felkelők kutatják át a nagykövetségeket és civil szervezetek épületeit Aszad szövetségesei után kutatva.

Mindemellett vasárnap reggel ismeretlen fegyveresek megrohamozták és feldúlták Irán damaszkuszi nagykövetségét. Az iráni állami televízió beszámolója szerint a diplomáciai képviselet mellett közeli üzleteket is kifosztott egy fegyveres csoport. Szombaton a teheráni vezetés közölte, hogy kimenekítik az iráni diplomaták családjait. Az iráni nagykövet, illetve a diplomáciai személyzet sorsáról egyelőre nem tudni.

A reggeli órákban feltételezhetően izraeli légicsapások érték a szíriai főváros Mazzeh nevű kerületét. Ezen felül valószínűleg izraeli harci repülőgépek bombázták a déli Halhala légitámaszpontot is, amelyet a szíriai hadsereg az éjszaka során evakuált.

Ezzel egy időben egy török biztonsági forrás arról számolt be, hogy az ankarai támogatást élvező lázadók behatoltak az eddig a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milícia kezén lévő Manbidzsba az ország északi részén. Oroszország szerint Bassár el-Aszad lemondott elnöki posztjáról és elhagyta az országot.

Oroszország volt a szíriai diktátor egyik legfontosabb szövetségese. Számára Szíria fontos stratégiai bástya a Közel-Keleten, különösen a Tartusz kikötőjében fekvő orosz haditengerészeti bázis miatt. 2015-ben Oroszország közvetlen katonai beavatkozást indított Bassár el-Aszad rezsimjének megsegítésére. Ez a beavatkozás légicsapások sorozatát foglalta magában, amelyek a lázadók és terrorcsoportok ellen irányultak, továbbá fegyverekkel, kiképzéssel és hírszerzési információkkal támogatták a rezsimet.

Az oroszok kulcsfontosságú szerepet játszottak abban, hogy Aszad-rezsim képes volt fenntartani az ellenőrzést Szíria jelentős hányada felett. Az elmúlt napokban Oroszország jelentős katonai támogatást nyújtott, hogy leverje a lázadókat. December 1-jén légicsapásokat hajtottak végre Szíria több területén, ahol az ellenzéki erők területi nyereségeket értek el.

Az ukrán elnök azt hangoztatta, nem lehet csak egy darab papírral lezárni a háborút, mert az nem kötelezi semmire sem az agresszort.