Szlovákia és Magyarország érdeklődését felkeltette Oroszországnak az új eurázsiai biztonsági keretrendszer kidolgozására vonatkozó elképzelése, amelyet a minszki nemzetközi konferencián ismertetett - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteki máltai sajtótájékoztatóján.
Az orosz külügyminiszter – írja a TASZSZ orosz állami hírügynökség – emlékeztetett arra, hogy nemrégiben Minszk adott otthont a 2. Eurázsiai Biztonságpolitikai Konferenciának. Az eseményt követően Oroszország és Belarusz felhívást tett a 21. századi sokszínűség és multipolaritás elvein alapuló eurázsiai charta kidolgozására. Mint mondta, ezt elküldték a Sanghaji Együttműködési Szervezet, az Eurázsiai Gazdasági Unió, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (KBSZSZ) és a Független Államok Közössége (FÁK) Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) tagjainak is. A minszki konferencián részt vett Szijjártó Péter külgazdaságii és külügyminiszter, aki Szlovákiával együtt érdeklődést mutatott a lehetőség iránt. Úgy vélem, hogy más országok is felismerik majd a közvetlen előnyöket - fogalmazott Szergej Lavrov.
Végleges a minszki eurázsiai biztonságpolitikai konferencia névsora, úgy tűnik, Szijjártó Péter és Szergej Lavrov kiemelt vendég leszSzergej Lavrov után Szijjártó Péter is beszédet mondott Minszkben, bár tudja, hogy „súlyos bírálatokra” számíthatSzergej Lavrov hangsúlyozta, hogy a Nyugat nemtetszése ellenére Eurázsiában már megkezdődött az új biztonsági szövetség létrehozásának folyamata. – Ma őszintén rávilágítottunk erre a helyzetre, és kiemeltünk egy nagyon fontos dolgot: függetlenül attól, hogy a Nyugat ezt akarja-e vagy sem. Az új biztonsági architektúra kiépítésének folyamata teljes gőzzel halad előre. Ez már nem az euroatlanti koncepción alapul, hanem azon az elképzelésen, hogy az egységes eurázsiai kontinens lehetőséget biztosít mindenkinek az érdekek egyenlő védelmére és egy olyan oszthatatlan biztonsági rendszer felépítésére, amelyet egykor az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetben (EBESZ) hirdettek meg, de amelyet a Nyugat lépései, különösen az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) meggondolatlan keleti terjeszkedése, tönkretettek - magyarázta a külügyminiszter.
Szergej Lavrov: Nem mi indítottuk ezt a háborútHozzátette, hogy az eurázsiai koncepció a kontinens minden országa számára elérhető természetes földrajzi és gazdasági infrastrukturális adottságokon alapul. Egyben bizakodását fejezte ki, hogy ezen adottságokat egyesítik egy olyan közös menetrend elfogadása érdekében, amely minden ország igényét kielégíti.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter október végén járt a minszki Eurázsiai Biztonságpolitikai Konferencián, ahol többek közt hangsúlyozta az azonnali tűzszünet és béketárgyalások szükségességét Ukrajnában. Arra figyelmeztetett, hogy ha nem következik be alapvető változás a globális politikában, a világ ismét blokkokra szakadhat, ami ellentétes Magyarország érdekeivel. Ezért a kormány a konnektivitás erősítésére törekszik, és szorgalmazza, hogy a nemzetközi közösség a hídégetés helyett a hídépítésre fókuszáljon.
A magyar miniszter egyébként arról nem beszélt nyilvánosan, hogy a magyar kormányt - NATO-tagként - érdekli egy ilyen biztonsági együttműködés.