Munkácsy Mihály;

A világ egyetlen Munkácsy-viaszfigurája jelenlétében mutatták be a festő eddig ismeretlen alkotását

- Ismeretlen Munkácsy-festmény tért vissza Magyarországra

Több mint száz évig Ausztráliában gyönyörködtette tulajdonosait a Fiatal lány arcképe, amelyet a festő viaszmásának társaságában csütörtökön mutattak be a Madame Tussauds múzeumban.

A Munkácsy-festmény mindez idáig Ausztráliában díszítette egy család otthonát, öröklődött generációról generációra, míg nemrégiben hazatért Magyarországra, ahol hamarosan kalapács alá kerül. A festményt a 1900-as évek első felében egy párizsi galéria kirakatában pillantotta meg a mostani tulajdonos dédnagyanyja, aki éppen nászúton volt a francia fővárosban. A hölgy beleszeretett a portréba, megvásárolták és hazavitték Ausztráliába. „Az asztalosinasból lett művész, Munkácsy Mihály 1877-78 körül festhette meg ezt a kivételes szépségű portrét, amelynek modellje Zichy Zsófia (Zichy Mihály festő lánya) volt. A mesterműről egy fiatal lány ábrándos tekintete köszön rá a nézőre, Munkácsy sajátos, könnyed, csak rá jellemző stílusával, laza ecsetvonásaival” – mutatta be a képet Kelen Anna. A Virág Judit Galéria művészettörténésze elmondta, hogy a két festő jó barátságban volt egymással, Zsófia több Munkácsy-kép modelljeként is megjelenik. A lány Magyarországon nevelkedett, zongoraművésznek készült, az akkori budapesti zeneakadémián Liszt Ferenc tanítványa volt.

A galériát a tulajdonos kereste meg körülbelül fél éve e-mailben azzal, hogy talán érdekelheti őket egy festmény, amelyet valószínűleg Munkácsy festett. Az eredetisés igazolásához szükséges kutatómunka több hónapig tartott, mire minden kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy a festmény alkotója a magyar festőzseni. Mint Kelen Anna elmondta, Munkácsy munkáinak valamennyi jellegzetességét hordozza a kép, egyszerűen összetéveszthetetlen a stílusa.

A kép a közelmúltban különleges biztonsági intézkedések közepette érkezett meg Budapestre, ahol egy egészen rendkívüli helyszínen mutatták be csütörtökön a sajtó képviselőinek. Keresve sem találhattak volna erre méltóbb helyet, mint a Madame Tussauds Budapest épületét, ahol sok más híres személy élethű viaszmása mellett Munkácsy Mihály figurája is megtekinthető, a világon egyedülálló módon. Óhidi Zsuzsanna, a létesítmény operatív igazgatója büszkén számolt be arról, hogy Munkácsy Mihály elegáns, délceg figurája a látogatók egyik kedvence, ahogy a viaszmás köré álmodott installáció is. A festő mellett található kanapéra leülve ugyanis bárki a művész modelljévé válhat, az interaktív panelnek köszönhetően Munkácsy „megfesti” a látogatót, majd ezt a képet lefotózva bárki hazaviheti az alkotást.

Mivel idén van a festő születésének 180., jövőre pedig a halálának 125. évfordulója, a Szépművészeti Múzeumban november 27-én nyílik a Munkácsy, egy világsiker története című kiállítás. A tárlaton a múzeum gyűjteményében őrzött alkotások mellett magángyűjteményekből és külföldről kölcsönzött műalkotás, archív fotók, dokumentumok és kultusztárgyak segítenek még jobban megismerni az egyik leghíresebb magyar festő életét, sikereit és páratlanul gazdag életművét.

Több mint 100 milliót érhet

A Fiatal lány arcképe (Zichy Zsófia) című festmény december 15-én kerül aukcióra a Virág Judit Galériában. Kikiáltásai ára 48 millió forint, becsértéke 100-150 millió forint. A képet november 22. és december 14. között ingyenesen megtekintheti a nagyközönség a galériában (1055 Budapest, Falk Miksa utca 30.) Azt nem tudni, hogy az első tulajdonos mennyiért vásárolta a képet, de valószínűleg ő sem olcsón jutott hozzá, hiszen Munkácsy akkoriban már elismert és keresett művész volt. Az eddigi hazai árverési rekordot a Poros út című festménye tartja, amelyért 220 millió forintért vásároltak meg egy aukción, és ma már az MNB gyűjteményét gazdagítja. 

A hatvannégy vizsgált ország között Magyarországot a 45. helyre rangsorolja az Éghajlatváltozási Teljesítési Mutató (CCPI), amelyet tegnap hoztak nyilvánosságra Bakuban, az ENSZ 29. klímacsúcsán.