Lehet újra módosítani a Magyar Filmszemle Wikipedia oldalát, hiszen tizenhárom év hiátus után, jövőre újra megrendezik a legrégebbi hazai mozgóképes seregszemlét: a rendezvény 44-ik kiadásának a budapesti Corvin mozi ad majd helyet 2025. február 3-a és 9-e között – jelentette be a jogokkal rendelkező Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke, Muhi András producer és immár fesztiváligazgató. A régi hagyományoknak megfelelően az igazgató munkáját segíteni fogja a szemletanács - amelynek tagja Pataki Ági és Kovács Gábor producer, Csutak Tamás tanácsadó, producer, Liszka Tamás, a Budapest Film vezetője és Meskó Zsolt rendező –, amely társadalmi munka keretében dolgozik.
A sajtóesemény házigazdája Pataki Ági volt, aki elmondta, hogy költséghatékonysági okokból ő lesz a szemle háziasszonya is majd.
A producer hangsúlyozta: utoljára 2012-ben volt Filmszemle, az úgynevezett „fapados” kiadás, mely Tarr Béla – a Magyar Filmművészek Szövetségének akkori elnőke – irányításával valósult meg. Pataki Ági hangsúlyozta, hogy noha nagyon kevés pénzük van, a jövő évi rendezvény nem lesz „fapados”. Hogy mennyi lesz a teljes költségvetés, azt egyelőre nem mondták el, de a rendezvény alapjául alapított projektcégbe Pataki és Kovács, Muhi, illetve Csutak egy-egymillió forintos alaptőkét injekcióztak.
Elhangzott az egészen titokzatos mondat, hogy az egész Filmszemle újra nem jöhetne létre Karácsony Gergely nélkül. Hogy ez pontosan mit jelent, arra Liszka Tamás a fővárosi tulajdonban lévő moziüzemltetési cég, a Budapest Film vezetője válaszolt:
jelesül, hogy Budapest vibráló moziváros, a Corvinban a Szemle alatt mindösszesen ezer forintért lehet majd egy-egy vetítésre beülni és igen, a főpolgármester konkrét pénzbeli támogatást is garantált a 44. Magyar Filmszemlének.
Meskó Zsolt még elmondta, hogy a Corvin teljes belső terében szemlehangulat lesz, minden egyes filmvetítés végén lesz beszélgetés, legyen az verseny van nem kompetitív szekcióban. Abban pedig mindannyian egyetértettek, hogy a rendezvény célja az (újra)találkozás és a két front közötti árok betemetése. Muhi pedig kifejezetten nem aggódik, hogy ne lenne majd mit vetíteni, hiszen minden 2023. január 1-e óta elkészült film nevezését várják az adott kategóriákban.
Újdonság, hogy lesznek külön versenykategóriái a dokumentumfilmeknek és az animációnak.
A játékfilmes verseny mellett lesz úgynevezett Panoráma szekció, Meskó szavai szerint az olyan nagyköltségvetésű történelmi filmeknek például, melyek alkotói minden bizonnyal nem tartják fair-nek, hogy egy kisebb költségvetésű produkcióval versenyezzenek, de mégis fontosnak tartják, hogy jelen legyenek a Szemlén. Arra a kérdésünkre, hogy mi lesz akkor, ha mondjuk a Most vagy soha! elsőfilmes producere mégis versenyezne, az volt a válasz, hogy nem fogja senki sem megakadályozni.
Mindazonáltal érdemes megjegyezni, hogy nem csak a „nemzeti minimum” nagyszabású filmjének jelenléte veti fel a fair verseny elvi kérdését, mivel egy-egy független mozi (És mi van Tomival?, Fekete pont) nagyjából 30-50 millió forint magánpénzből készül el, míg a Nemzeti Filmintézet logóval, állami támogatással kistafírozott zsánerfilmek (Ma este gyilkolunk, Hogyan tudnék élni nélküled?) is már milliárdos nagyságrendű büdzsével dolgoznak. Bár, a bekerülési költség Muhi szerint abszolút nem érdekes, utalva a Csak a szél című, Fliegauf Bence rendezte produkcióra, mely pontosan 1,2 millió forintból készült annak idején és Ezüst Medve-díjjal jutalmaztak a Berlinálén, ezáltal maga mögé utasítva többmillió euróból készült alkotásokat. Azaz, szerinte minden film egyenlő.
Lassan megszokjuk, Magyarországon mindenből kettő van, ha filmes eseményről, szervezetről van szó. A Magyar Filmművészek Szövetsége mellett ott van a 2014-ben alapított Magyar Filmakadémia, és most a Filmszemle újraéledésével itt a fesztivál-párhuzamosság, hiszen a Nemzeti Filmintézet által életre keltett, nevét gyakran változtató, jelenleg MOZGO-nak hívott veszprémi rendezvény is magyar filmeket versenyeztetett – igaz, a függetlenekkel kvázi nem foglalkozva.
Muhi szerint nekik abszolút más a céljuk:
nem fognak hollywoodi mintára nomináltakat kihirdetni, nekik sokkal fontosabb, hogy a filmek terén a teljes képet megmutassák, újra elinduljon a párbeszéd a szakmán belül és mosolyogva ünnepeljen mindenki, így nem hiszi, hogy „Veszprém köreit” zavarnák.
Mindemellett a Magyar Filmművész Szövetség nem hallgatja el az NFI-vel való viszonyát sem: Muhi András nemrég levelet írt Káel Csaba filmügyi kormánybiztosnak, tájékoztatva őt arról, hogy megrendezik a Filmszemlét, aki válaszolt is és sok sikert kívánt a rendezvényhez. Arra a kérdésünkre, hogy nem is pályáztak az NFI-hez, Muhi elismerte, hogy nem és ezt azzal indokolta, hogy ez a Szemletanács döntése volt, és ha februárban siker lesz a rendezvény, akkor további tárgyalásokat fognak kezdeményezni a jövővel kapcsolatosan a kormánybiztossal.
Vidnyánszky Attila több mint egymilliárd forintos támogatásból viszi filmre Móricz Zsigmond Úri murijátKözös filmes projekteket indít a Nemzeti Filmintézet és a Kínai Kommunista Párt propagandaosztálya230 millió forint közpénzt ad a Filmintézet egy Ákosról szóló dokumentumfilmre Valódi és hamis ünnepek – A Nemzeti Filmintézetnek eszébe se jutott támogatni a Magyarország dicsőségét emelő filmeket