Múlt hét csütörtökön a dolgozók képviselői tüntettek a tervezet elleni tiltakozásképp, miközben az érintett kutatóközpontok főigazgatói a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezetésével és a kormány képviselőivel tárgyaltak.
Az ADF és a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének szervezésében tiltakozó kutatók attól tartanak, hogy amennyiben elfogadják a törvényt, az egykori akadémiai vagyont gyakorlatilag privatizálnák, a létrejövő új struktúra pedig nagyban hasonlítana az alapítványi fenntartásba vett egyetemek működéséhez, így az EU-s pályázati forrásoktól is eleshetnének. Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke egy, a szervezet honlapján megjelent írásban igyekezett nyugtatni a kedélyeket, és tételesen cáfolni az aggályokat: szerinte egy átláthatóbb, a felelősségi szinteket egymástól világosan elválasztó szervezeti struktúra jön majd létre, és szó sincs a vagyon privatizálásáról, a kormány azon dolgozik, hogy megegyezzen az MTA-val a kutatóintézetek által használt ingatlanok megvásárlásáról, majd ezt követően ingyenes vagyonjuttatással a HUN-REN tulajdonába kerüljenek.
Az egyik legnagyobb kritika azért érte a törvénytervezetet, mert a 11 egykori MTA kutatóközpontot, 7 egykori MTA intézetet, és a Bay Zoltán Kutatóintézetet, valamint a HUN-REN Központot egyetlen jogi személlyé gyúrnák össze, amit a dolgozók képviselői „eszetlen és értelmetlen központosításként” értékeltek. A Népszava úgy értesült, a csütörtöki tárgyaláson a főigazgatók ígéretet kaptak, hogy ez nem fog megtörténni, vagyis a kutatóközpontokat nem vonják össze, valamilyen módon megtarthatják az önállóságukat, de a HUN-REN központ valamiféle felettes szervként működik majd fölöttük. Ez a változtatás csökkenti azt a veszélyt, hogy az EU az alapítványi fenntartású egyetemekhez hasonlóan kizárja a kutatóközpontokat a pályázati forrásokból.
„Piros lapot a kutatóhálózat szétverésére!” - Százak demonstráltak a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat épülete előttA tárgyaláson a főigazgatóknak sikerült elérniük, hogy a 3 nagy tudományterület 1-1 képviselője helyet kapjon majd az igazgatótanácsban, bár csak konzultációs joggal. Ígéretet kaptak arra is, hogy a kutatóhelyek átszervezéséről, megszüntetéséről, illetve a költségvetés elfogadásáról csak a tudományos IT-tagok kétharmadának támogatásával lehessen dönteni. Emellett létrejön majd egy Intézetvezetői Kollégium (IVK) a főigazgatók részvételével, akikkel a HUN-REN elnöke negyedévente tárgyalni fog.
Az ADF úgy tájékoztatta lapunkat, hogy az ezek fényében átdolgozott törvénytervezet a hét elején kapják vissza a főigazgatók „láttamozásra”, és akár már kedden benyújhatják a parlament elé, vagyis szélesebb körű egyeztetésre a kutatóhálózatok dolgozóival már biztosan nem lesz idő. Az ADF képviselői úgy gondolják, a kutatóintézetek főigazgatói azért fogadták el az átalakítási tervet, mert úgy látják, csak így érkezhet pénz a mára kivéreztetett kutatóhálózatba.