USA;Egyesült Államok;gazdaságpolitika;Joe Biden;Donald Trump;Hszi Csin-ping;védővám;

- Kína világossá tette, hogy jó viszonyban akar lenni az Egyesült Államokkal

A kínaiak készek tárgyalni és tárgyalni, de meg fogják torolni az esetleges Trump-féle amerikai védővámokat.

 Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai államfő Joe Biden leköszönő amerikai elnökkel folytatott találkozóján világossá tette, hogy továbbra is „stabil kapcsolatra” törekszik az Egyesült Államokkal. Kína kész együttműködni a Donald Trump vezette új amerikai adminisztrációval – jelentette ki a kínai államfő a szombati találkozó kezdetén, az Ázsiai-csendes-óceáni Gazdasági Közösség (APEC) perui csúcstalálkozójának margóján. A cél a két szuperhatalom közötti kommunikáció fenntartása, az együttműködés bővítése és a nézeteltérések leküzdése – tette hozzá. Joe Biden elmondta, hogy „nagyon büszke” arra a haladásra, amelyet együtt értek el. Szerinte nem szabad megengedni, hogy az USA és Kína közötti verseny konfliktussá fajuljon – tette hozzá. 

Biden és Hszi egy év után először találkozott személyesen. A világ két legnagyobb gazdasága közötti kapcsolatok régóta feszültek. Ám elemzők szerint ez a viszony még ingatagabbá válhat, amikor Trump két hónap múlva visszatér hivatalába, olyan tényezők miatt, mint a kínai importra kivetett vámok emelésének ígérete. A megválasztott elnök 60 százalékos vámot ígért minden Kínából származó importra. Egy sor olyan személyiséget is kijelölt leendő kormányába, akik kemény álláspontot képviselnek Pekinggel szemben.

Első ciklusa alatt Trump stratégiai versenytársnak nevezte Kínát. A kapcsolatok még inkább megromlottak a pandémia idején, amikor a volt elnök a Covidot nemes egyszerűséggel kínai vírusnak nevezte. A kínai elnök azonban a nem éppen kedvező előjelek ellenére szombaton hangsúlyozta, hogy Peking továbbra is stabil kapcsolatot akar kialakítani Washingtonnal. Biden hivatali ideje alatt is egy ideig aggasztóan alakultak a kapcsolatok Kínával, miután kémballonok jelentek meg az Egyesült Államok felett. A feszültség csökkent a két vezető közötti tavalyi találkozó után.

A kínaiak készek tárgyalni és tárgyalni, és valószínűleg remélik, hogy Donald Trump stábjával hamarosan kapcsolatba lépnek a lehetséges tranzakciók megvitatására – jelentette ki Bonnie Glaser, a Német Marshall Alap Indo-csendes-óceáni programjának ügyvezető igazgatója. Ugyanakkor készek megtorolni, ha a megválasztott amerikai elnök ragaszkodik ahhoz, hogy magasabb vámokat vessen ki a kínai termékekre. Hozzátette, hogy Kína valószínűleg amiatt is aggódhat, hogy nincsenek megbízható hátsó csatornáik Donald Trump politikájának befolyásolására.

Máig nem ültek el a TVN magántelevízió Radoslaw Sikorskival készített interjújának viharai, amelyben a külügyminiszter feleségének zsidó származásáról volt szó.