– Eddig a magyar kormányfő demokratikusan meghozott uniós döntéseket támadott, most viszont szintet lépett, a döntések mögötti elveknek ment neki, amelyeken az európai demokrácia alapul. Az európai alkotmányos kultúra alapjait ingatná meg, ha az EU-ban támogatókra találna Orbán Viktor javaslata – így reagált lapunknak Majtényi László alkotmányjogász, az Eötvös Károly Intézet elnöke, egykori ombudsman arra, hogy a kormányfő csütörtökön arról beszélt, fel kell lázadni „bírósági aktivizmus” ellen.
Orbán Viktor mostani lázításának hátterében az áll: az országot jelentős bírságra ítélte az Európai Unió Bírósága, mert a kormánya megtagadja a menedékkérőktől az alapvető jogaikat, például a hozzáférést a menekültügyi eljáráshoz és a jogorvoslathoz. Orbán mindezt úgy interpretálta: az illegális bevándorlás ellen Brüsszelben kell változást kierőszakolni, hiszen annak környékén van az „illegális bevándorlást támogató bírósági aktivizmus központja”. A kormányfő arról beszélt, egyszerű lenne, ha csak a nemzeti bíróság, törvényhozás szintjén lehetne rendezni a migrációt, ám a folyamatba belép Brüsszel, és „a baj onnan jön”, ugyanis föderalista, európai egyesült államokban gondolkodó bírói kultúra működik, s rendre azt mondják ki, hogy a nemzeti jogszabályok ellentétesek az Európai Unió fennálló migrációs szabályaival, s ezzel elkaszálják a valódi megoldást nyújtó szabályozási kezdeményezéseket. Így tettek legutóbb az olaszokkal, s korábban velünk is, csakhogy „mi föllázadtunk ez ellen”, ugyanis Magyarország mindig is a bírósági aktivizmus elleni lázadás pártján állt. Orbán Viktor szerint ezt kellene tennie mindenkinek, mert a migráció kérdése újra az európai intézményi kereteket feszegeti, mindenki elégedetlen a mostani helyzettel, és mindenki változást akar, ám ehhez le kell számolni a bírósági aktivizmussal.
Orbán Viktor: Magyarország mindig is a bírósági aktivizmus elleni lázadást képviselte, lázadt az érvényben lévő jogszabályok ellen– Orbán szavaival ellentétben valójában nem a bírói aktivizmust, hanem a bírói függetlenséget támadja, valamint, hogy a nemzetközi bíróságoknak hatáskörük van a nemzetközi joggal ellentétes szabályok felülvizsgálatára – állította Majtényi László. – Ezzel az uniós bíróságának létjogosultságát vonja kétségbe. A NER, mint minden autokratikus rendszer alapvetése a hatalmi ágak elleni lázadás, célja a kormányzati egyeduralom. Jogállamban ugyanis nincs korlátlan hatalom, azt a független hatalmi ágak megakadályozzák. Idehaza viszont az Alkotmánybíróság függetlensége megszűnt, s komoly támadások alatt állnak a bíróságok is. A bíróságok függetlensége viszont összeegyeztethetetlen NER logikájával, ezért folyamatosan támadják a bíróságokat és a bírákat.
Nemcsak az autokratikus, de a legdemokratikusabb vezetőknek sem tetszik minden megszületett ítélet. Az alkotmányjogász úgy vélte, az EU-ban a bíróság tisztelete megkérdőjelezhetetlen, elképzelhetetlennek tartja, hogy elvegyenek jogköröket az unió bíróságától.
– Egy demokratikus kormány döntései is szembe kerülhetnek az alkotmányos szabályokkal, hatalmi szempontjai és a működés eltérő logikája miatt, s ebből adódnak konfliktusok – magyarázta Majtényi László. – Csakhogy egy demokratikus kormánynak eszébe sem jut, hogy ne hajtsa végre a bírósági verdiktet, vagy a döntésre vonatkozó hatáskört csorbítsa, és különösen nem támadja magát az intézményrendszert.
Szerinte tehát Orbán Viktor megint egy olyan témával állt elő, amely miatt sokan idézik, a nemzetközi közbeszéd megint vele foglalkozik, ám javaslata irreális.
– Az amerikai elnökválasztás eredménye, vagyis a bevándorlásról és a bíróságokról hozzá hasonlóan gondolkodó Donald Trump győzelme biztosan felbiztatta Orbán Viktort – vélte az alkotmányjogász. – Ahogyan az uniós jogszabályokkal évek óta összehangolatlan magyar menekültügyi szabályozás miatt kirótt, több százmillió eurós büntetés kapcsán a napokban küldött fizetési felszólítás is aktualitást adott mondatainak.
Csütörtökön megint lejár egy fizetési határidő, Orbán Viktor levelet írt Ursula von der Leyennek