Jelenleg külföldön, Luxemburgban tartózkodom és ott olvastam először a Budapesten induló zsidó színészképzésről szóló hírt és azt hittem, hogy egy ízléstelen, rossz zsidó vicc ez az egész – reagált arra hírre Karsai György, klasszikafilológus, egyetemi tanár, hogy zsidó specializációt indít a Színház- és Filmművészeti Egyetem.
Karsai maga is hosszú időn át tanított az intézményben, sőt a Doktori Iskola vezetője is volt. Az egyetemi tanár hozzátette, hogy a zsidó színészképzés, vagy például az egyetem közleményében szereplő zsidó dráma kifejezés esztétikailag nem értelmezhető. Karsai szerint innen egyenes út vezet újra a címkézéshez, vagy a húszas, harmincas évekből már ismert numerus clausushoz.
Az ötéves tervezett színművész képzést az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezte az SZFE-nél, ahol héber nyelvtudástól és vallási hovatartozástól függetlenül várják a jelentkezőket.
A zsidó színházi képzésben részt vevő 7-9 hallgatónak két osztályvezetője lesz, egyikük Maia Morgenstern román színésznő, a bukaresti jiddis színház igazgatója, a másik osztályvezető pedig Réczei Tamás színházrendező-dramaturg, a Firgun Zsidó Kulturális Alapítvány elnöke. A magyar színjátszás nagyon-nagyon sokat köszönhet a zsidóságnak, ezért fontos, hogy a Nemzeti Színház is álljon bele ebbe a történetbe, ezzel is jelezze, hogy van egy folytonosság – mondta el Vidnyánszky Attila, az SZFE-t fenntartó kuratórium elnöke. Az EMIH-t vezető Köves Slomó szerint az SZFE új képzése egy újabb lépés a magyarországi zsidó identitás megélésére.
„A korrupció az, amiből téged kihagynak
– mondta Hofi Géza. Szeretném tudatni barátaimmal, követőimmel, ellenségeimmel, hogy ebben az égbekiáltó butaságban nincs részem, nem támogatom, és nem vagyok felelős érte. Magyarország első és jelenleg egyetlen zsidó színházát nem keresték meg az ügyben” – írta ki a Facebookra Borgula András, a Gólem igazgatója.
A Gólem Színház Egyesületet 2005-ben hozta létre Borgula András, aki a Tel Aviv-i Egyetem színházrendező szakán végzett.
„Olyan légkör alakult ki az induló osztály körül, aminek a kezelésére alkalmatlannak érzem magam”
Szinetár Miklós a Facebookon tette közzé azt a levelet, amelyet az SZFE „Zsidó osztállyal” kapcsolatban küldött Réczei Tamásnak.
Ebben megköszönte hajdani tanítványának, hogy gondolt rá a projektben, azonban a sajtóhír, hogy ami indul az egy „Zsidó osztály” pontatlan és sok félreértést eredményezett.
„Legjobb tudomásom szerint ebbe az osztályba bárki jelentkezhet vallástól függetlenül, csak el kell sajátítani a héber nyelvet is, ami egyfajta nemzetközi szereplési lehetőséget biztosíthat. Egyébként olyan, mint bármelyik más színész osztály. Lehet, hogy tévedtem, lehet, hogy jól gondoltam, annyi biztos, hogy mióta megjelent ez a hír, azóta a Interneten rengeteg rosszalló, elutasító komment jelent meg.”
Olyanoktól, akik nem barátai, de olyanoktól is, akik barátai, írásban és szóban szemrehányást tettek, hogy miért vesz részt a projektben. Azt írja, hogy mivel az Európai hírű Maya Morgenstein elvállalta az irányítást csak felületesen tájékozódott valamennyi körülményről.
„Bevallom eszembe se jutott, hogy ez a terv ennyi indulatot kavarhat, de szembe kell néznem a valósággal. Olyan légkör alakult ki az induló osztály körül, aminek a kezelésére alkalmatlannak érzem magam.”
Hozzáteszi: mivel az ő szerepe belátható időn belül jelentéktelen lett volna, úgy gondolja, hogy nem fogják nélkülözni.
„Tanitásra még volna kedvem, de harcokhoz semmikép. Úgyhogy egyelőre úgy döntöttem, hogy ebből a projektből kimaradok. Kérem megértésedet.”
- zárja a levelét Szinetár Miklós.