Egyelőre mindkét politikus kínosan ügyel arra, nehogy egyszerre kapják lencsevégre őket. Kedden csak külön-külön léptek a média képviselői elé. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a koalíciós megbeszélések ne haladnának előre. Míg múlt héten a két politikus még amolyan puhatolózó tárgyalásokat folytatott, ezúttal, mint elmondták, már rátértek a konkrét témákra.
Nehammer szerint „konstruktív” megbeszéléseket tartottak, egyetértettek az illegális migráció elleni küzdelem további erősítésében, az egészségügyi és egyéb szociális szolgáltatások bővítésében, valamint abban a közös célban, hogy „az elvégzett munka a korábbinál jobban megtérüljön”. Babler is igyekezett kiemelni a pozitívumokat, mint fogalmazott, látja értelmét annak, „hogy további megbeszéléseket folytassunk”. Egyúttal tagadta, hogy pártja már feladta volna a vagyonadó bevezetésére vonatkozó követelését.
Győzelme ellenére kihagyják az új bécsi kormányból, a hívei hergelésére készülhet a szélsőjobboldali Osztrák SzabadságpártAz osztrák kancellár nem fogadta Orbán Viktort, Ausztriával is egyre hűvösebb a magyar kormány viszonyaAz egyik legnehezebb kérdés a költségvetésről való megállapodás lesz. Annál is inkább, mert a Költségvetési Tanács rossz híreket közölt a koalíciós megbeszélésekkel egy időben: a büdzsé idei hiánya még magasabb lesz, mint amit a pénzügyminisztérium már előzőleg bejelentett, vagyis az eddigi 3,3 százalék helyett a bruttó hazai termék 3,9 százalékára emelkedik. Sokatmondó, hogy a szociáldemokraták tartózkodtak a nem éppen biztató előrejelzések kommentálásától, ami arra utalhat, hogy az SPÖ valójában a színfalak mögött már eldöntötte: együtt kíván kormányozni Karl Nehammer Osztrák Néppártjával, kiegészülve egy harmadik partnerrel, vagy a liberális NEOS-szal, vagy – s erre kisebb az esély – a zöldekkel.
Nem csak Ausztria, hanem Európa érdeke is a két párt közötti megállapodás, hiszen ha nem jutnának közös nevezőre, úgy a legutóbbi voksoláson legtöbb szavazatot szerzett jobboldali populista Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) alakíthatna kormányt.