A Samsung SDI beruházás a befejezéséhez közeledik Gödön, véleményem szerint okafogyott a továbbiakban a különleges gazdasági övezeti státusz fenntartása - közölte egy szerdai Facebook-posztban a város független, Fidesz által támogatott polgármestere.
Kammerer Zoltán jelezte, a területet pedig vissza kellene csatolni Gödhöz. Mindezt még a nyáron jelezte a térség országgyűlési képviselőjének - aki nem más, mint Tuzson Bence igazságügyi miniszter, aki egyetértett a polgármester felvetésével. Most várjuk Magyarország kormányának támogatását és a parlament döntését az ügyben zárta posztját Kammerer Zoltán.
A gödi Samsung-gyárat 2020-ban nyilvánította a magyar kormány különleges gazdasági övezetté, így az üzem által befizetett, milliárdos nagyságrendű iparűzési adót nem a város, hanem a vármegyei közgyűlés kezelte. A döntés nem sokkal azt követően történt, hogy a Momentum Mozgalom polgármestere, Balogh Csaba vette át a város irányítását, a vármegyei közgyűlésben pedig akkor még fideszes többség volt.
Már az 500 milliót közelíti az az összeg, amelyet kormányközeli alapítványok kaptak a Gödtől elvett iparűzési adóbólA civilek körében egyre nagyobb aggodalom volt a létesítmény működésével kapcsolatos környezetvédelmi problémák miatt, az ellenzéki polgármester pedig komolyan vette a helyiek felvetéseit. Az Alkotmánybíróság 2021-ben jóváhagyta a különleges gazdasági övezetté nyilvánításról szóló döntést, ugyanakkor előírta: az állam köteles költségvetési támogatást biztosítani az érintett önkormányzatoknak, amennyiben a feladatátadás miatt bevételkiesésük keletkezik, hogy biztosítható legyen a helyi közfeladatok zavartalan ellátása.
A vármegyei önkormányzat 46 képviselői helyéből a Fidesz-KDNP 21, a Momentum 10-et, a Mi Hazánk Mozgalom 8-at, a Demokratikus Koalíció (DK) 7 mandátumot kapott. Az ellenzéki képviselők egyik első intézkedése az volt, hogy duplájára emelték a Samsung iparűzési adóját.