A kormányzati oldal lemondja a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum (KÉF) október 25-i ülését ‒ közölte pénteken a Miniszterelnökség.
Az erről szóló közleményben az áll, „nyilvánvalóvá vált, hogy a szakszervezeti oldalnak nem áll szándékában a kormányzattal érdemi egyeztetést folytatni”.
A Miniszterelnökség mindezt azzal indokolja, hogy
„ha a szakszervezetek valóban tárgyalni szerettek volna a kormányzattal és az önkormányzatokkal, akkor nem a sajtó nyilvánosságához fordulnak már az egyeztetéseket megelőzően”.
Amint a szakszervezeti oldal kész érdemben visszatérni a tárgyalásokhoz, úgy a kormányzat egy másik időpontban természetesen ismét megszervezi a KÉF ülését ‒ írja a Miniszterelnökség.
A 24.hu még augusztus elején írt arról, hogy az elmúlt öt évben rendre bőkezű fizetésemelésben részesültek a kormányzati vezetők, miközben a ranglétra alján lévő kormány- és köztisztviselők illetményét mindössze egyszer emelték. E körben a portál szerint általánosnak számítanak a havi bruttó 320 ezer forint körüli illetmények, és gyakran két-három diplomával rendelkezők keresnek ennyit. A területi közigazgatásban körülbelül 29 ezer munkavállaló dolgozik, egyebek közt a kormányhivatalok, a kormányablakok és a földhivatalok, valamint a munkaügyi hivatalok, a nyugdíj-, és közegészségügyi hatóságok munkatársai tartoznak ide. További, mintegy 27 ezer közszolga van az önkormányzati közigazgatásban. Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke a portálnak akkor arról számolt be, hogy ebben a közel 60 ezres munkavállalói csoportban a túlnyomó többség havi fizetését továbbra is a garantált bérminimum szintjén (jelenleg bruttó 326 ezer forint) tartják. Bár a kormánytisztviselőkre, közszolgálati tisztviselőkre bértábla vonatkozik, mely besorolási fokozattól függően az átlagbérnél magasabb, felső határként akár milliós nagyságrendű illetményeket határoz meg, az érdekképviseleti vezető szerint ez a rendszer leginkább arra alkalmas, hogy elfedje azt, a munkatársak nagyobb része nettó 210–220 ezer forint körüli fizetésen tengődik. A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium úgy reagált, valótlanságot közölt a 24.hu és az MKKSZ elnöke. A tárca szerint a cikkben szereplő állításokkal ellentétben a valóság az, hogy a kormányhivatali munkatársak az elmúlt öt évben háromszor részesültek béremelésben, és 2020 óta összesen átlagosan csaknem 50 százalékos illetményemelés valósult meg, az ott dolgozók bruttó átlagbére 510 585 forint.
Kilőtt a kormányzati vezetők fizetése, a köztisztviselőknek közben még mindig éhbért fizetnek