Egy érdekes levélváltás jutott el lapunkhoz az egyik fővárosi önkormányzati parkolási társasággal: olvasónk a 15 napos határidő lejárta után rendezte azt a 6525 forintos elmaradását, amit az autója szélvédőjére tett csomagban előírtak számára, azért, mert nem fizetett a parkolásért. A parkolási társaság az összeg késedelmes beérkezése miatt további 11 925 forint befizetéséről küldött felszólítást. Olvasónk vitatta az összeg mértékét, elismerte hibáját, a késedelmes fizetést is, és azt kérte, hogy a parkolótársaság számítsa be a korábban már befizetett összeget. Azt a választ kapta indoklás nélkül, hogy a parkolótársaság fenntartja követelését.
"A parkolótársaság és a gépjármű üzembentartója között a parkolás során polgári jogi jogviszony jön létre, amellyel kapcsolatosan a díjfizetést és annak elmulasztása miatti pótdíj fizetési kötelezettség számítását a közúti közlekedésről szóló 1988. évi. törvény szabályozza részletesebben - mondta lapunknak Kondacs Barnabás ügyvéd. - Ha az autós nem fizeti ki a parkolótársaság által meghatározott határidőn belül a parkolási díjat, akkor jogosan szednek be tőle magasabb összeget. Viszont, ha a késlekedés miatt az alap büntetési díjat és az emelt összeget is befizettetik az autóssal, akkor jogalap nélküli gazdagodás jogcímen a gépjármű üzembentartója polgári peres eljárás keretében visszakövetelheti a különbözetet az emelt díj és a kétszer befizetett teljes összeg között, és meg is nyeri a pert, ha eljut a bíróságig az ügy." Az ügyvédi állásfoglalást elküldtük a parkolótársaságnak, amire az alábbi válasz érkezett: „A 15 napon belüli, illetve a 15 napon túli díjakat az 1988. évi I. törvény 15/C. §(1)-(2) bekezdése szabályozza. A pótdíj összege mindig az adott díjzónában érvényes várakozási díj, valamint az üzemidő függvénye.
Amennyiben az ügyfél 15 napon túl teljesít befizetést az üggyel kapcsolatosan, a pótdíj számítása az 1 órai várakozási díj plusz annak a negyvenszerese.
Ezen kiszabott díjból levonásra kerül az ügyfél által időközben, de 15 napon túl befizetett pótdíj összege. A fentiek alapján nem keletkezik az Ügyfélnek túlfizetése.”
Az írásos válaszhoz annyi szóbeli kiegészítést kaptunk a konkrét üggyel kapcsolatban, hogy az érintett zónában 450 forint volt az óránkénti parkolási díj összege. A jogszabály szerint a 15 napos határidő elmulasztása miatt 40-szer 450 forintot (18 000), illetve ezen kívül kezelési költséget kellett volna felszámítani, mivel 6525 forintot már megkapott a parkolási társaság, ezért szólított fel „csak” további 11 925 forint befizetésére.
Már csupán az a (megválaszolatlan) kérdésünk, hogy ugyanezt a tájékoztatást, amit mi megkaptunk, miért nem küldték el az érintett autósnak, ő miért csak azt a választ kapta – minden magyarázat nélkül –, hogy a parkolótársaság fenntartja a követelését?
A legegyszerűbb a fizetős helyeken kifizetni az aktuális díjat, illetve, ha csomagot kap az ember, akkor nem várni a befizetéssel. Sok kellemetlenség kerülhető el ezzel és komoly összeget lehet megtakarítani.
Minden körülmények között fizetni kell
Sok autós szereti sms-ben rendezni a parkolás díját. Amikor megáll a gépkocsijával, küld egy üzenetet, majd, amikor távozik, akkor leállítja a parkolást. Előfordulhat azonban, hogy nem működik az sms-szolgáltatás. Ebben az esetben is ki kell fizetni a parkolási díjat. Lapunk több olyan esetről értesült, amikor az autósok nem fizettek, mert úgy ítélték meg, nem tehetnek arról, hogy nem lehetett sms-t küldeni, at gondolták, jóhiszeműen jártak el, mert rendezni akarták a parkolás díját. Többen a Békéltető Testület elé vittek ilyen ügyet. (Ez a testület abban különbözik a bíróságtól, hogy az eljárás ingyenes, viszont a Békéltető Testület döntését nem kötelező végrehajtani, a bíróság figyelembe veheti az itt született döntést, ha eljut odáig az ügy.) A Békéltető Testület minden ilyen vitában a parkolási társaságnak adott igazat, azzal az indoklással, hogy a megbüntetett autós ingyen vett igénybe egy fizetős szolgáltatást (a parkolást). A parkolási díj befizetése fizetős zónában minden esetben az autós kötelessége és felelőssége, a gépjárművel érkezőknek fel kell készülniük arra az eshetőségre is, hogy nem lehet sms-sel kifizetni a parkolási díjat, ilyenkor is meg kell oldaniuk a parkolási díj rendezését.