Európai Parlament;mentelmi jog;Ilaria Salis;

- „Bűnösként bántak velem Magyarországon – Elfogulatlan bírósági eljárást akar llaria Salis

„Nem azonosítottak, mint elkövetőt, ennek ellenére 15 hónapot töltöttem Magyarországon börtönben előzetes letartóztatottként, az eljárás során bűnözőként bántak velem, s a magyar sajtóorgánumok tucatjai ítéltek el, miközben az ártatlanság vélelme jog szerint mindenkit megillet addig, amíg a bűnössége be nem bizonyított.” 

Ezt mondta szerda délelőtt az Európai Parlament strasbourgi épületében tartott sajtótájékoztatóján Ilaria Salis olasz EP-képviselő, azt követően, hogy Roberta Metsola EP-elnök keddi bejelentése szerint az Orbán-ormány kezdeményezte a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését.

Ilaria Salis és társai a magyar hatóságok eddigi adatai szerint 2023 februárjában Budapesten a szélsőjobboldali és nacionalista szervezetek becsületnapi megemlékezésén antifasiszta csoport tagjaiként több olyan embert támadtak meg és bántalmaztak az utcán, akiket elsősorban katonai jellegű ruházatuk miatt szélsőjobboldalinak véltek. A BRFK nyomozói február 11-én egy gyűlés helyszínének közelében egy német és két olasz állampolgárt elfogtak s gyanúsítottként őrizetbe vettek: teleszkópos fémrudat, gumiborítású kalapácsot, illetve gázspray-t is találtak náluk. Ellenük közösség tagja elleni, csoportosan elkövetett erőszak, súlyos testi sértés és más bűncselekmények gyanúja miatt indult eljárás. Az elsőrendű vádlott, Ilaria Salisra első körben 11 év fegyházbüntetés kiszabását kérte a vádhatóság, az eljárás azonban félbeszakadt, miután az olasz aktivistát hazájában idén EP-képviselővé választották, így mentelmi jog illeti meg.

A politikus Strasbourgban felidézte: az Orbán-kormány nem ítélte el a náciszimpatizánsok rendezvényét, nem is lépett fel ellene. Ő maga szavai szerint az európai elvárásoknak nem megfelelő körülmények között töltött a magyar börtönben több, mint egy évet: kifogásolta a higiéniai körülményeket, azt, hogy többször is összezárták több évtizedre elítélt bűnözőkkel, ami miatt a saját testi .épségét is féltette. 

Hónapokig nem beszélhetett a családtagjaival, amikor pedig tárgyalásra vitték, kezét és lábát is összeszíjazták. Elfogultnak nevezte a hatósági eljárásokat, s azt is, hogy Orbán Viktor az EP-ben felszólalásában bűnösként kezelte őt. Hozzátette: nem fél a bírósági procedúrától, áll elébe, de elfogulatlan és igazságos eljárást szeretne.

Ilaria Salis fogvatartásával kapcsolatos panaszaira egyébként a büntetésvégrehajtási intézet parancsnoka korábban úgy reagált: a körülmények minden EU-s előírásnak megfelelnek, azok a fogvatartottak pedig, akik úgy érzik, hogy jogaik sérültek, panaszt vagy feljelentést nyújthatnak be.

Miután az Orbán-kormány kezdeményezte Ilaria Salis mentelmi jogának felfüggesztését, az eljárási rendnek megfelelően az ügy az EP Jogi Bizottsághoz kerül. Ez a grémium kérhet általa szükségesnek tartott további információkat, a képviselő pedig lehetőséget kap a meghallgatásra, és az üggyel kapcsolatban dokumentumokat vagy más írásbeli bizonyítékot nyújthat be. Ezt követően a bizottság zárt ülésen ajánlást fogad el, amelyben a képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére vagy fenntartására irányuló kérelem jóváhagyását vagy elutasítását javasolja. A bizottsági határozatot követő plenáris ülésen a Parlament egyszerű többségi szavazással határoz, az elnök pedig közli azt az EP-képviselővel és az illetékes tagállami hatósággal.

Hárompárti koalíció alakulhat, Alexander Van der Bellen az osztrák államfő Karl Nehammert, az eddig hatalmon lévő néppárti kancellárt bízta meg a tárgyalásokkal.