Látható a dél-koreai hírszerző szolgálatok által közzétett műholdfelvételeken, amint az orosz csendes-óceáni flottához tartozó négy partraszálló hajó és három kísérőhajó fedélzetére lépnek az észak-koreai különleges erők - írja a Newsweek.
Az egységek az észak-koreai Csongdzsin, Hamhung és Muszudan városából indultak, az úticéljuk Vlagyivosztok. Dél-Korea szerint hamarosan egy második szállítási műveletre is sor fog kerülni. 1990 óta ez lenne az első alkalom, hogy az orosz haditengerészet észak-koreai vizekre hajózott.
A Dél-Korea által közzétett hírszerzési jelentés szerint Észak-Korea összesen 12 ezer katonát küldött, hogy segítse Oroszországot az Ukrajna elleni folyó háborúban. A dél-koreai hírszerzés (NIS) szerint az észak-koreai egységek négy dandárba szerveződtek. Mindez a phenjani vezetés első jelentős szerepvállalását jelenti egy nemzetközi konfliktusban, annak ellenére, hogy az ország 1,2 milliós hadseregének nem igazán van harctéri tapasztalata. Szakértők éppen ezért, valamint az elavult felszerelés miatt szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy ezek az alakulatok mennyire lehetnek hatékonyak. Egyelőre 1500 észak-koreai katonáról tudnak a dél-koreaiak, a számuk végül 12 ezer lehet.
Jon Szogjol dél-koreai elnök péntekre biztonsági tanácskozást hívott össze, és azt mondta, hogy a nemzetközi közösségnek minden rendelkezésre álló eszközzel válaszolnia kell a fejleményekre.
Észak-koreai hadmérnökök segítenek Vlagyimir Putyinnak ballisztikus rakétákkal lőni UkrajnátVolodimir Zelenszkij: Észak-Korea nem csak fegyvereket szállít, katonákat is ad OroszországnakVolodimir Zelenszkij vasárnap úgy nyilatkozott, Oroszország tervei közt szerepel Észak-Korea tényleges bevonása a háborúba. Egy ukrán katonai hírszerzési tisztviselő azt mondta, több ezerre tehető azoknak az észak-koreai katonáknak a száma, akik jelenleg Oroszországban kapnak kiképzést, és az év végéig bevethetik őket az ukrajnai frontvonalon. A forrás szerint észak-koreai katonatisztek már az Oroszország által megszállt ukrán területeken tartózkodnak, hogy megfigyeljék az orosz erőket és tanulmányozzák a harcteret, de az ukránok még nem láttak észak-koreai egységeket harcolni.
Nyugati diplomaták és szakértők szerint az egész folyamat annak jele, hogy a Kremlnek mind nagyobb szüksége van külső erőforrásokra, hiszen a háború hatalmas költségekkel jár.
Katonai szövetségre lép Oroszország és Észak-Korea, Vlagyimir Putyin benyújtotta az erről szóló javaslatot