Észak-koreai hadmérnököket vezényeltek Oroszországba, hogy segítsenek a moszkvai hadvezetésnek Ukrajnát ballisztikus rakétákkal célba venni – írja a The Guardian magas rangú kijevi és szöuli tisztviselőkre hivatkozva. – Több tucat észak-koreai tiszt áll az orosz vonalak mögött, a KN-23, rövid hatótávolságú ballisztikus rakéták indítórendszereinél – erősítette meg a brit lapnak egy ukrajnai forrás.
Kim Dzsongun észak-koreai vezető tavaly Oroszországba utazott Vlagyimir Putyinnal egy csúcstalálkozóra, ahol titkos fegyverüzlettel fűzték még szorosabbra a két ország katonai kapcsolatát. A phenjan lőszerszállítmányok létfontosságúak voltak ahhoz, hogy az orosz erők előrenyomuljanak a nyáron Kelet-Ukrajnában, de egyre világosabb, hogy a megállapodás túlmutat az anyagok szállításán. Múlt heti jelentések szerint a harcoknak Donyeck közelében észak-koreai áldozatai is voltak. Tény, hogy az orosz hadseregben eddig is szolgáltak külföldi zsoldosok, de ha bebizonyosodik, akkor ez az első, hogy egy másik ország kormánya egyenruhás csapatokat küld Moszkva háborújának támogatására.
Kim Jonghjon dél-koreai védelmi miniszter és Andrij Kovalenko, az ukrán Dezinformáció Elleni Központ vezetője megerősítette a híreket. Szerdán az ukrán hadsereg azt közölte, hogy észak-koreai lőszert semmisített meg a Brjanszk régióban, az ukrán határtól 120 kilométerre lévő raktárban. Szakértők szerint a harci részvétel Észak-Koreának azért fontos, mert éles gyakorlatban is kipróbálhatják a fegyvereiket, és bár rakétáik és lövedékeik gyakran rossz minőségűek és megbízhatatlanok, segítenek az oroszoknak megtörni az ukrán harci morált.
Rövid hatótávolságú ballisztikus rakétákat lőtt ki Észak-KoreaA nukleáris arzenál gyors növelését helyezte kilátásba Kim Dzsong UnAz ENSZ által is szankcionált ballisztikusrakéta- és nukleáris fegyverprogramokkal Észak-Korea célja, hogy Oroszországgal és Kínával megerősítse a „nyugati hegemónia és imperializmus elleni szövetséget”. Az együttműködés „eredménye” volt, hogy idén márciusban Oroszország vétót emelt az ENSZ Biztonsági Tanácsában az Észak-Koreát esetlegesen sújtó további szankciókkal szemben.
Diktátorok egymás között – Hosszú távú megállapodást kötött a katonai együttműködésről Vlagyimir Putyin Phenjanban Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővelOroszország megakadályozta, hogy meghosszabbítsák az ENSZ észak-koreai nukleáris szankciós testületének a mandátumátA Kreml megerősítette, nincs aláírt katonai megállapodás Vlagyimir Putyin és Kim Dzsong Un között