Észak-Korea és Oroszország „alapdokumentummal” erősíti meg a kapcsolatait. Erről is született megállapodás Vlagyimir Putyin és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető között. Az orosz elnök kedden érkezett Phenjanba, ahol kollégájával együtt „megbonthatatlannak” nevezte államuk szövetségét. Hogy kiváló kapcsolatukat demonstrálják: már a repülőtéri üdvözlés során megölelték egymást. Vlagyimir Putyin egy Aurus típusú orosz luxusautóval kedveskedett vendéglátójának.
A hivatalos program egy ünnepséggel kezdődött a központi Kim Ir Szen téren. A teret kettejük gigantikus portréi díszítették; emberek ezrei éljenezték Putyint és Kimet. A két vezető között megszületett alapdokumentum hosszú távú a katonai és gazdasági együttműködést irányoz elő. Az orosz állami hírügynökségek közlése szerint „nagy előrelépést tettek a kapcsolatok megerősítésében”. Az észak-koreai állami ügynökség arról számolt be, hogy a találkozó a két állam közötti baráti viszony és egység „legyőzhetetlenségéről” tanúskodik.
Az a tény, hogy Putyin személyesen látogatott el Észak-Koreába, ahol az eltelt évtizedekben alig fordult meg külföldi vezető, rámutat arra, mennyire elszigetelté vált Oroszország. Az orosz elnök az Ukrajna elleni háború kezdete óta drasztikusan csökkentette külföldi útjainak számát. Oroszországot számos nemzetközi szankció sújtja, és a Kreml vezetője a legtöbb nyugati országban persona non grata lett; a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki vele szemben. Putyin észak-koreai tartózkodása után Vietnamba utazott kétnapos látogatásra.
Fjodor Tertizki, a szöuli Kookmin Egyetem politológusa a Die Pressének elmondta: Moszkva és Phenjan kapcsolata eddig taktikai jellegű volt. A két állam között alig létezett kereskedelem, a helyzet csak Oroszország ukrajnai inváziójával változott meg. Kim Dzsong Un ekkor megérezte a lehetőséget arra, hogy hatalmas fegyverarzenáljával a lőszerek híján lévő Oroszország segítségére siessen és komoly engedményeket csikarjon ki Moszkvától például a haditechnológia terén. A dél-koreai védelmi miniszter nemrégiben a Bloomberg hírügynökségnek elmondta, Phenjan mintegy ötmillió tüzérségi lövedéket szállított Oroszországba. Információi szerint 152 mm-es lőszerről és/vagy 122 mm-es rakétákról lehet szó. Még az észak-koreai tervezésű ballisztikus rakéták maradványait is megtalálták többek között az ukrajnai Harkiv város közelében.
Az amerikai kormány pedig úgy tudja, a phenjani rezsim eddig mintegy 10 ezer konténernyi fegyvert és lőszert szállított Oroszországba. A nyugati katonai becslések szerint Észak-Korea már annyi tüzérségi lőszert szállított, amennyit Moszkva egyetlen év alatt képes előállítani. Katonai szakértők úgy vélik, hogy az észak-koreai fegyverzet döntő fontosságú az Ukrajna elleni háború szempontjából. Még akkor is, ha az észak-koreai lőszerek egy jelentős része használhatatlannak, kevéssé hatékonynak bizonyult.
Az amerikai kormány ezért úgy véli, Putyin észak-koreai látogatása aggodalomra ad okot. – Az Oroszország és Észak-Korea közötti együttműködés elmélyülése mindenkit aggaszt, aki érdekelt a béke és a stabilitás fenntartásában – hangoztatta Pat Ryder, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője. Hasonlóan vélekedett a Fehér Ház szóvivője, Karine Jean-Pierre.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kiemelte, fontosnak tartja az atlanti katonai szövetség együttműködésének bővítését az indo-csendes-óceáni térségbeli partnerekkel. Putyin észak-koreai látogatása mutatja és megerősíti az Oroszország és az olyan autoriter államok, mint Észak-Korea, de Kína és Irán közötti nagyon szoros kapcsolatokat - mondta Stoltenberg.
Moszkva tagadja, hogy észak-koreai fegyvereket vásárolna. A Kreml ezzel beismerné, hogy megsérti az Oroszország által is támogatott ENSZ-határozatokat.