Jordánia;régészek;sírkamra;Petra;

- Egy eddig ismeretlen sírkamrát tártak fel Petrában

Óriási felfedezést tettek a Jordániában kutató tudósok, akik egy addig ismeretlen kamrát fedeztek fel. Úgy tudni, legalább tizenkét emberi csontváz és számos műtárgy volt benne, melyek a becslések szerint legalább kétezer évesek.

A jordániai Petrában található sziklába faragott Kincstárnál (Khaznah) aligha van ma – az olyan régóta ismert műemlékeket, mint az athéni Parthenont vagy a római Colosseumot leszámítva – többet fotózott ókori építmény a világon. Régészek most egy olyan sírt tártak fel alatta, amely 12 emberi csontvázat és 2000 évesre becsült, nagyon jó állapotban megmaradt tárgyakat tartalmazott.

A Kincstár bal oldala alatt 2003-ban a kutatók már találtak két titkos kamrát, azokat a Jordán Régészeti Minisztérium tárta fel, találtak bennük csontokat, de részletes adatokat nem tettek közzé. Most egy régészcsapat Pearce Paul Creasman, az Amerikai Kutatási Központ igazgatója vezetésével fedezte fel a jobb oldali sírkamrát föld alatti kutatásokra alkalmas radartechnika segítségével, miután 21 év spekulációt követően kíváncsiak voltak arra, vajon ott is vannak-e kamrák. A radaros eredmények hasonlóságot mutattak, ezután kértek engedélyt a jordán kormánytól az ásatásokra.

A sírt augusztusban tárták fel – az erről szóló filmet múlt héten mutatták be a Discovery Channelen –, és ekkor jött az igazi meglepetés.

A Petrában eddig feltárt sírokat vagy kirabolták – üresek voltak –, vagy feldúlták, ez azonban teljesen eredeti formájában őrződött meg. A csontok mellett a túlvilági élethez szánt tárgyakat is találtak bronzból, acélból vagy agyagból készítve.

Petrát a nabateusok, sivatagi arab nomádok, gazdag kereskedők építették, akik i.e 400 tájátótól i.sz. 106-ig – amikor a rómaiak elfoglalták a területet – éltek ott. A sír páratlan betekintést enged életükbe. Eddig a nép temetkezési szokásairól tudták a legkevesebbet. Az elmúlt kétszáz évben, amióta ásatások folynak Petrában, semmi hasonlót nem találtak, így talán arra is fény derülhet, hogyan mutatkozott meg az, hogy a nabateusok között nem voltak nagy társadalmi különbségek. A sírban valószínűleg fontos személyiségek lehetnek, hiszen a város bejáratánál temették el őket.

 Idén már 19. alkalommal indította útjára az élelmezési világnapi adománykonvojt az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és az Élelmiszerbank.