Orbán-kormány;Európai Parlament;Szijjártó Péter;bizottság;elutasítás;meghívás;

Szijjártó Péter az orosz nagykövetet súlyosabb ügyben sem rendelte be

- Itt az újabb blamázs, két EP-bizottság sem hívja meg Szijjártó Pétert, hogy bemutassa a magyar EU-elnökség programját

Sem a külügyi, sem a nemzetközi kereskedelmi bizottság nem kíváncsi a tárcavezetőre. A két döntés meglehetősen rendkívülinek számít.

Már nem hívja meg Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert sem az Európai Parlament (EP) külügyi, sem nemzetközi kereskedelmi bizottsága, hogy bemutassa az EU Tanács magyar elnökségének programját – értesült a Népszava megbízható EU-s forrásoktól. A pártcsoportok többségének véleményét tükröző döntések meglehetősen rendkívülinek számítanak, minthogy a soros elnökséget adó ország diplomáciájának vezetője legalább egyszer megjelenik az illetékes bizottság vagy bizottságok előtt. Annak ellenére így van ez, hogy az Unió külügyi- és biztonságpolitikáját állandó főképviselő irányítja, aki mellett egy tagállami külügyminiszter még az elnökségi félév alatt sem rúg labdába.

Bár az EP-ben nem lelkesednek azért, hogy hat hónapon át a magyar kormány áll az EU egyik fontos döntéshozó fórumának az élén, a szaktestületek nagy része már meghallgatta vagy ezután fogja meghallgatni az illetékes minisztert az elnökségi prioritásokról. Korábban szó volt róla, hogy egységesen bojkottálnák a találkozókat, de a parlament vezető testülete végül a bizottságokra bízta, hogyan járnak el.

Mint a Szabad Európa annak idején megírta, Szijjártó Pétert szeptember 30-án várták volna az EP külügyi bizottságába, a miniszter azonban lemondta a részvételét, mert Washingtonba utazott az Iszlám Állam Elleni Koalíció ülésére. Forrásaink szerint maga helyett Magyar Levente államtitkárt javasolta, aki a megadott időpontban szintén nem ért rá tájékoztatni a képviselőket. Végül a magyarok Azbej Tristant, a Miniszterelnökség Üldözött Keresztények Megsegítéséért Felelős Államtitkárságának a vezetőjét ajánlották, akit viszont az EP külügyi bizottsága utasított el, mondván: a feladatkörének nincs köze a tárgyalni kívánt témákhoz.

Ilyen előzmények után Szijjártó Péter meghívása ismét előkerült a szaktestület szóvivőinek hétfői ülésén, ahol a többség úgy határozott, hogy mivel a meghallgatást nem sikerült megtartani az elnökségi mandátum elején a magyar kormány megfelelő szintű képviselőjével, a végéhez közeledve nem küldenek újabb levelet a Bem rakpartra. Hasonló döntést hoztak a nemzetközi kereskedelmi bizottságban is, ahol szintén arra jutottak, hogy nem sok teteje van a találkozónak, mivel a magyar EU-elnökség már túljutott a félidején.

UPDATE

Cikkünk megjelenése után levelet kaptunk Paczolay Mátétól, a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivőjétől, aki azt írta, hogy állításunkkal ellentétben „a külügyi és a nemzetközi kereskedelmi bizottság is meghívta Szijjártó Pétert a magyar elnökségi program bemutatására, azonban időpontütközés miatt a külügyminiszter nem tudott eleget tenni a meghívásoknak”. Paczolay Máté arra hivatkozott, hogy Szijjártó Péter aznap új ukrán kollégáját, Andrij Szibihát fogadta Budapesten. Nem cáfolta azonban a szóvivő cikkünknek azt az állítását, miszerint Szijjártó Péter más elfoglaltságra hivatkozva lemondta részvételét az EP Külügyi Bizottságának meghallgatásán, sem azt, hogy végül a tárgyalni kívánt témában nem illetékes tisztségviselőt küldtek volna a miniszter helyett a meghallgatásra. Legfőképpen nem cáfolta írásunk lényegét, miszerint „ilyen előzmények után Szijjártó Péter meghívása ismét előkerült a szaktestület szóvivőinek hétfői ülésén, ahol a többség úgy határozott, hogy mivel a meghallgatást nem sikerült megtartani az elnökségi mandátum elején a magyar kormány megfelelő szintű képviselőjével, a végéhez közeledve nem küldenek újabb levelet a Bem rakpartra. Hasonló döntést hoztak a nemzetközi kereskedelmi bizottságban is, ahol szintén arra jutottak, hogy nem sok teteje van a találkozónak, mivel a magyar EU-elnökség már túljutott a félidején.”

Magyarország uniós csatlakozása huszadik évfordulója alkalmából kritikus hangvételű, az Orbán-kormányt is bíráló írások jelentek meg a Miskolci Keresztény Szemlében. Ezt követően leváltották a főszerkesztőt. Értesülésünk szerint a szóban forgó lapszámot kinyomtatták ugyan, de az olvasók nem vehették kezükbe.