Pécsett a DK-MSZP-Momentum-Jobbik összefogás öt éve fölényesen nyert az önkormányzati választáson, ám a győztes frakció 2020-ban részben szétesett, s ez is szerepet játszhatott abban, hogy az ellenzék az idei voksoláson nem tudta megismételni 2019-es sikerét. A testületbe a kormánypártok 11, az integrált ellenzék 10 képviselőt juttatott be, így a Magyar Kétfarkú Kutyapárt és a Mi Hazánk, valamint két civil szervezet egy-egy képviselője ügydöntő szerephez jutott a közgyűlésben.
A keddi alakuló ülésen Péterffy Attila, Pécs másodjára megválasztott ellenzéki polgármestere két eddigi helyettesét – Ruzsa Csabát és Zag Gábort – nevezte meg alpolgármester-jelöltként. A kormánypárti frakció jelezte, hogy nem is szavaz a kérdésről, s mivel az „egyke” képviselők többsége nem támogatta Péterffy jelöltjeit, a városnak egyelőre nincs alpolgármestere.
Az ülés szünetében Csizmadia Pétert, a Fidesz frakcióvezetőjét megkérdeztük, kit szeretnének, illetve fogadnának el alpolgármesternek, s ő azt felelte, hogy az előző öt év városvezetőivel elégedetlenek, így őket semmiképp. Csizmadia elmondta, hogy az ülés előtt tárgyalt ugyan Péterffyvel, ám a polgármester kész tényként közölte vele, kiket akar, s nem volt kíváncsi frakciója véleményére az alpolgármester-választás dolgában. Csizmadia hozzátette, hogy frakciója szerint elég lenne egy alpolgármester, s ők a helyettesi munka javát inkább a szakbizottságokra és azok elnökére bíznák, mivel utóbbiak nem beosztottjai a polgármesternek. A Fidesznek egyébként nem célja az, hogy Péterffy az ő képviselőikből is válasszon alpolgármestert, annak ugyanis az lenne az üzenete, hogy az önkormányzatot valamiféle nagykoalíció irányítja, vélte Csizmadia, márpedig a Fidesz nem akar pártpaktumok alapján dönteni a város ügyeiről. Ugyanakkor Csizmadia megígérte, hogy minden olyan kérdésben, ami valóban Pécs érdekeit szolgálja, támogatni fogják Péterffy Attilát.
Az ülés után beszéltünk Péterffyvel, aki meglepődött azon, hogy a Fidesz a bizottságokra tolná az alpolgármesteri feladatok jelentős részét, a polgármester szerint az alakuló ülés előtti megbeszélésen Csizmadia nem osztotta meg vele ezt az elképzelését. Így Péterffy arra nem tudott válaszolni, hogy támogatható-e ez a koncepció, mivel az először hallott ajánlatra nem akart rögtönzött választ adni.
Csizmadia Pétertől azt is megtudtuk, hogy az egy hét múlva esedékes újabb testületi ülésen a Fidesz – a szervezeti és működési szabályzat módosításával – alaposan meg akarja nyirbálni Péterffy jogosítványait. Így például túlzásnak tartják, hogy a polgármester 200 milliós felső határig saját hatáskörben dönthet egy-egy ügyben, s ezt akárhányszor megteheti. A közgyűlésbeli erőviszonyokat és a nem Péterffyhez kötődő képviselők kiszivárgó véleményét figyelembe véve a polgármesteri jogkörök redukálását a testület többsége – várhatóan – támogatja majd.