EU;Oroszország;Ukrajna;vizsgálat;halál;követelés;újságírónő;

Viktorija Roscsina

- Vizsgálatot követel az EU az orosz fogságban meghalt ukrán újságírónő ügyében

Brüsszelben valamennyi háborús bűncselekmény kivizsgálását szorgalmazzák, és emlékeztetnek, az orosz-ukrán háború kezdete óta már 13 újságírót gyilkoltak meg Oroszországban és a megszállt területeken.

Alapos és független vizsgálatot követel az orosz fogságban elhunyt Viktorija Roscsina ukrán újságírónő halála körülményeinek mihamarabbi tisztázására az Európai Unió Külügyi Szolgálata (EEAS) – közölte pénteken a testület szóvivője. Kiemelte: az EU-t megdöbbentették az ukrán újságíró törvénytelen és önkényes orosz fogságban bekövetkezett haláláról szóló jelentések. – Sorsa tragikus emlékeztető a megszállt ukrán területeken és Oroszországban fogva tartott több ezer emberre, valamint az orosz hatóságok elnyomására. Ő a tizenharmadik újságíró, akit megöltek Oroszország Ukrajna elleni teljes körű inváziójának kezdete óta – olvasható a brüsszeli testület közleményében.

Amint arról lapunk is beszámolt, Petro Jacenko, az ukrán hadifoglyok visszatérésével foglalkozó koordinációs központ vezetője az ukrán állami televíziónak elmondta, hogy orosz fogságban elhunyt Viktorija Roscsina. Halálának körülményei egyelőre nem ismertek. Az újságírónőt fogolycsere keretében ki akarták adni. Szabadon bocsátásának egyik lépcsőfoka volt, hogy Taganrogból Moszkvába helyezték át. Az utóbbi időben Roscsina szabadúszó újságíróként dolgozott az Ukrajinszka Pravdának.

Viktorija Roscsina még 2023 augusztusában tűnt el az orosz egységek ellenőrizte ukrajnai térségben. 2022-ben egyszer már őrizetbe vették a Zaporizzsja megyei, orosz ellenőrzés alatt álló Berdjanszkban, később azonban elengedték. Az utóbbi időben szabadúszó újságíróként dolgozott az Ukrajinszka Pravdának. – Az Európai Uniót továbbra is mély aggodalommal tölti el, hogy Oroszország folyamatosan zaklatja, megfélemlíti és erőszakkal sújtja a háborús övezetekből és a frontvonalakról tudósító újságírókat és médiamunkásokat. Határozottan elítéljük azokat a gyilkosságokat, fizikai támadásokat, önkényes fogva tartásokat, az online és offline megfélemlítést, zaklatást és megfigyelést, amelyekkel az újságírók hivatásuk gyakorlása során gyakran szembesülnek – szögezte le az EEAS.

A szervezet szerint az újságírókkal szembeni emberi jogi jogsértések és visszaélések nem maradhatnak büntetlenül, egyben elkötelezettek az Ukrajna elleni orosz háborúval összefüggésben elkövetett háborús bűncselekmények valamennyi elkövetőjének és bűntársaiknak a felelősségre vonása mellett.

Az ukrán elnök olyan tervet mutatott be a német kancellárnak, amellyel szerinte Oroszországot lehet békére kényszeríteni, a háború pedig legkésőbb jövőre véget érhet.