;

Oroszország;újságírók;elnyomás;

A Kurmaseva elleni eljárás egy 2022-es, az ukrajnai háború által érintett oroszok interjúit és történeteit tartalmazó könyv körül zajlott

- Titokban ítélték el az orosz újságírót

Hat és fél év börtönbüntetésre ítélte a tatárföldi főváros, Kazan bírósága Alszu Kurmaseva orosz-amerikai kettős állampolgárságú újságírót, miután bűnösnek találta az orosz hadseregről szóló „tudatosan hamis információk terjesztésében” – közölte az AP amerikai hírügynökség.

Bár mindez csak hétfőn került nyilvánosságra, azt követően, hogy az Associated Press hozzájutott a bírósági jegyzőkönyvekhez, majd a bíróság szóvivője megerősítette az ítéletet a hírügynökségnek, a Kurmaseva elleni ítéletet még pénteken hozták meg. Ugyanezen a napon ítélte kémkedésért 16 év szigorított börtönkólónián letöltendő büntetésre Jekatyerinburg város bírósága a Wall Street Journal riporterét, az amerikai állampolgárságú Evan Gershkovichot, akit több mint egy éve tartottak előzetesben az orosz hatóságok.

Kurmaseva a Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió (RFE/RL) munkatársa volt, huszonöt éven át dolgozott a rádió tatár–baskír szolgálatánál. Évek óta Prágában élt, a szintén a Szabad Európának dolgozó férjével, Pavel Butorinnal és két, 12 és 15 éves lányukkal együtt. Tavaly október 18-án tartóztatták le Kazanyban, ahová beteg édesanyját ápolni tért haza. Először azzal vádolták meg, hogy elmulasztotta nyilvántartásba vetetni magát külföldi ügynökként, amire a hatályos törvény kötelezte volna, később az orosz hadseregről szóló „tudatosan hamis információk terjesztésével” vádolták meg. Ezen vád alapján akár tíz év börtönbüntetést is kaphatott volna.

A Szabad Európa Rádió és az Egyesült Államok kormánya egyaránt tiltakozott Kurmaseva őrizetbe vétele ellen, kérték szabadon bocsátását, de Oroszország mindvégig megtagadta azt. A washingtoni kormány, a munkaadó rádió és az érintett családjának álláspontja szerint is újságírói munkájáért hurcolják meg Kurmasevát.

Az AP és The Moscow Times orosz ellenzéki portál kiemeli, hogy az orosz-amerikai újságírónő ügyét mindvégig rendkívüli titokban tartották. Tárgyalásának időpontját soha nem hirdették ki nyilvánosan, az ítéletet is titokban hozták. A portálnak nyilatkozó Ruszlan Ajsin tatár politikai elemző és újságíró hangsúlyozta, hogy Kurmaseva letartóztatása és elítélése „a Putyin-rezsim által kedvelt stílusban történt: előzetes figyelmeztetés nélkül. A Kreml mindig igyekszik meglepni a liberális közvéleményt”. A tatár elemző ennek ellenére hosszabb eljárásra számított az újságíró profilja alapján. A The Moscow Times az orosz állami média tavalyi beszámolóira hivatkozva azt írta, hogy az orosz-amerikai újságíró elleni eljárás egy 2022-es, az ukrajnai háború által érintett oroszok interjúit és történeteit tartalmazó könyv körül zajlott, amelyet Kurmaseva szerkesztett, és amelyet munkaadója, az RFE/RL tatár-baskíriai Idel.Realii című szolgálata adott ki.

„Nem szabad elfelejtenünk, hogy Kurmaseva elítélése közvetlenül Evan Gershkoviché után történt... Úgy gondolom, hogy az orosz kormány megpróbálja valahogy összekapcsolni ezt a két ügyet” - mondta Ruszlan Ajsin elemző. Hozzátette: „nem zárja ki” a Moszkva és Washington közötti fogolycsere lehetőségét Kurmaseva bevonásával.

A nemzetközi médiában megszólaló elemzők Moszkvát azzal vádolják, amerikai állampolgárokat vesz célba, hogy így gyakoroljon befolyást az amerikai hatóságok által fogva tartott saját állampolgárainak szabadon bocsátására. A Gershkovich elleni múlt heti ítélethirdetést követően az az általános álláspont, hogy Washington és Moszkva hamarosan megegyezhet az újságírónak a Nyugaton bebörtönzött orosz állampolgárokkal való cseréjéről. Gersckovichért cserében a Kreml ugyanis egy Németországban bebörtönzött ügynökét szeretné megkapni. Kurmaseva bevonásával az orosz kívánságlista is bővülhet.

Az elnök első alkalommal szólalt meg nyilvánosan a visszalépés bejelentése óta.