10 millió forint erejéig kamattámogatott magyarországi diákhitellel lehetne kiváltani a külföldön felvett diákhiteleket az Orbán-kormány egyik friss elképzelése szerint
A vonatkozó jogszabálytervezetet – derül ki a Portfolio cikkéből – még ma társadalmi egyeztetésre bocsátják. A tervezett szabályozás elviekben lehetőséget biztosítana arra, hogy az EGT államaiban, valamint az Egyesült Királyságban felsőoktatási képzésben résztvevők tanulmányaik alatt felvett hitelét itthon kedvezményes magyar diákhitellé alakítsák át. A külföldön tanuló fiatalok önkéntes módon, saját döntésük alapján 2025. január 1-jétől élhetnének ezzel a lehetőséggel.
A külföldön diplomát szerző, majd Magyarországra hazatérő munkavállalónak igény esetén a Diákhitel Központ köteles külföldi hiteltartozását maximum 10 millió forint erejéig előtörleszteni, amivel a hitel 10 millió forint erejéig kedvezményes magyar diákhitellé alakul át. A külföldi képzés díjára felhasznált hitelt a kamattámogatott, vagyis az ügyfelek számára kamatmentes Diákhitel 2-vel, a szabad felhasználású hitelt a jelenleg 7,99%-os kamatú Diákhitel 1 termékkel lehet kiváltani a tervezet alapján - írja a lap.
Sőt, a hazatérő fiatalok kiváltás esetén a diákhitelhez kapcsolódó kedvezményeket is igénybe vehetik, ilyen a gyermekvállaláshoz kapcsolódó tartozás-elengedés és törlesztés-szüneteltetés, valamint a munkáltatók által nyújtható és a Diákhitel 2 törlesztésére fordítható adó- és járulékmentes támogatás.
A Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a tervezet célja a külföldön diplomát szerző és diákhitellel rendelkező magyar állampolgárok magyarországi munkavállalásának ösztönzése, hogy a fiatalok a külföldön megszerzett tudást és tapasztalatot itthon hasznosítsák, és családot is itthon alapítsanak.