Új, életnagyságú szobrot állítanak a szovjet diktátornak, Joszif Visszarionovics Sztálinnak az északnyugat-oroszországi Vologda városában - ezt a Novaja Gazeta írta meg Georgij Filimonov, a vologdai régió kormányzójának bejelentése alapján.
A kormányzó azt állította, a „nyilvánosság többszöri kérésére” született a döntés arról, hogy új szobrot állítsanak az 1953-ban elhunyt tömeggyilkos szovjet vezetőnek. Várhatóan egy helyi múzeumban helyezik el, egy olyan épületben, ahol Sztálin 1911 és 1912 között száműzetésben élt. Elismerve Sztálin örökségének „kétértelmű értelmezését”, Georgij Filimonov kijelentette, hogy az oroszoknak „el kell ismerniük a nagy vívmányokat, ismerniük kell országuk történelmét”, és „büszkének kell lenniük” rá. – Történelemünk egységes és oszthatatlan láncolata a történelmi folyamatban összefüggő, egymásba fonódó láncszemeknek, amelyek mindegyike formálta nagy nemzetünk erejét, szellemét és akaratát – közölte a kormányzó. Elmondta azt is, hogy várhatóan szobrot avatnak IV. (Rettegett) Iván orosz cárnak is, aki hasonlóan paranoiás és erőszakos természetével vált hírhedté, valamint azzal, hogy nemesek ezreit végeztette ki.
A Novaja Gazeta felidézi, hogy Joszif Visszarionovics Sztálin több tíz millió ember halálával járó terrorját még utódja, Nyikita Hruscsov is elítélte három évvel a halála után, ehhez képest a Szovjetunió felbomlása után többen dicsőíteni kezdték a Szovjetunió globális hatalommá történő megszilárdításában játszott szerepéért. Vlagyimir Putyin kormánya ezt meglovagolva egyre látványosabban hátat fordít a terror áldozatai emlékének, Ukrajna megszállt területein pedig az áldozatokra emlékező emlékműveket rendre eltávolíttatják.
Maga Vlagyimir Putyin még 2017-ben egy Showtime-interjúban beszélt arról, hogy Sztálin „túlzott démonizálását” egyesek Oroszország elleni támadásra használják, s hozzátette, hogy Oroszország most is magán viseli a sztálinizmus anyajegyeit. – Mindannyian magunkon viseljük. És akkor mi van? - tette fel a kérdést.