A holland zöldpárti Tineke Strik vezetésével egy-egy kereszténydemokrata, szocialista, liberális és szélsőbaloldali képviselő lesz a téma felelőse a következő öt évben. Első közös sajtótájékoztatójukon megerősítették, hogy az EP-ben többségben maradtak azok az erők, amelyek határozottan védelmükbe veszik a jogállamiságot és az alapvető jogokat. Az előadó és helyettesei jövőre várhatóan Magyarországra látogatnak, majd megkezdik egy újabb jelentés kidolgozását, mondták újságíróknak kedden Strasbourgban, az EP plenáris ülésének helyszínén.
Tineke Strik – aki a múlt héten már lebonyolított néhány találkozót Budapesten – bevezetőjében kiemelte, hogy Magyarországon a demokrácia és a jogállamiság folyamatosan leépül. Megszűnt a sajtó sokszínűsége, a kisebbségek jogait megsértik, a főügyész nem független a hatalomtól, az állandó veszélyhelyzet fenntartása jogi bizonytalanságot okoz, a széles körben elterjedt félelem öncenzúrához vezet – sorolta a kifogásokat a holland EP-képviselő, aki kollégáival együtt a magyar ügyekkel foglalkozó egykori jelentéstevők, a szintén holland Judith Sargentini és a francia Gwendoline Delbos-Corfield munkáját folytatja.
Tineke Strik: Totális ellenőrzést lehet érezni MagyarországonAz EP 2018-ban kezdeményezte a 7. cikkelyes eljárás elindítását Magyarországgal szemben annak megállapítására, hogy kitartóan és jelentősen sérülnek-e az EU alapvető értékei. A folyamat elakadt a kormányok képviselőiből álló EU Tanácsban, miközben a helyzet Magyarországon csak romlott – fogalmazott Tineke Strik. Az új parlamenti csapat reméli, hogy a továbblépés érdekében kellő nyomást tudnak gyakorolni a tagállamokra, amelyeknek kezd elegük lenni a döntéseket rendre blokkoló magyar kormányból. Dolgozni fognak azért is, hogy bővüljön az Unió jogállamiságot védő eszköztára, illetve hogy a meglévő mechanizmusokat hatékonyabban használják.
Egy kérdésre válaszolva a holland szocialista Thijs Reuten azt fejtegette, egyetlen nyugat-balkáni csatlakozó országnak sem érdeke, hogy Orbán Viktor egyengesse az útját az EU-ba. – Valódi politikai kockázatot vállal, aki őt a barátjának fogadja, Orbán Viktor nem a legjobb követendő modell – mondta.
A kormányfő keddi strasbourgi sajtóértekezletén egy újságírói kérdésre „tiszta propagandának” nevezte az EP-nek a magyarországi jogállamiságot vizsgáló tevékenységét.
Orbán Viktor szerint őt 2015 óta idiótának és gonosznak nevezik, de a végén neki lesz igaza