Magyarország;felmérés;várható élettartam;egészségi állapot;

Az elhízás kezelése többlépcsős és életmódváltást kíván, hogy az eredmény hosszú távon is fennmaradjon

- Tovább élnek, de betegesebbek az emberek

Elhízás, 2-es típusú cukorbetegség, rák, szívbetegség – ezek a betegségek egyre fiatalabb korban érik utol az embereket.

Egy friss tanulmány szerint bár a baby boomer generáció (a 1946 és 1964 között születettek) tagjai tovább élnek, rosszabb az egészségi állapotuk, mint a korábbi generációk tagjainak ugyanebben a korban. Ez azért is érdekes, mert az orvostudomány fejlődése és az egészséges életmóddal kapcsolatos tudatosság növekedett. Az eredményeket nem lehet azzal magyarázni, hogy az emberek tovább élnek, állítják az Oxfordi Egyetem és a University College London (UCL) szakértői, akik a Journals of Gerontology folyóiratban tették közzé kutatásaik eredményeit.

A betegségek és a fogyatékosságok aránya az elmúlt évszázadban nőtt az egymást követő generációk között. A kutatók több mint 100 ezer, 50 éves és idősebb ember egészségügyi adatait elemezték 2004 és 2018 között, Angliában, az Amerikai Egyesült Államokban és Európában. Vizsgálataik során a krónikus betegségek növekvő arányát állapították meg, különösen az 1936 és 1945 között, valamint az 1955 és 1959 között születettek összehasonlításakor. A betegségek aránya minden régióban nőtt az egymást követő generációk között, ám a közelmúltban született felnőttek között nagyobb valószínűséggel volt rákos, tüdőbeteg, szívproblémás, 2-es típusú cukorbeteg és magas koleszterinszintű ember, mint az elődeiknél hasonló életkorban.

Bár a 2-es típusú cukorbetegség prevalenciája (az adott időpontban, időszakban egy adott populációt érintő betegség előfordulási gyakorisága) minden régióban azonos ütemben nőtt, a rák, a szívproblémák és a magas koleszterin Angliában és Európában emelkedett a legnagyobb mértékben, a baby boomerek 1,5-szer nagyobb valószínűséggel szenvedtek ilyen problémák miatt, mint elődeik ugyanabban az életkorban. „Ha a várható élettartam stabil marad vagy még tovább növekszik, ezek az aggasztó tendenciák azt eredményezhetik, hogy a fiatalabb generációk több évet töltenek majd rossz és egyre romló egészségi állapotban és esetleg valamilyen fogyatékossággal is idősebb korukban” – véli Laura Gimeno, az UCL szakértője, a tanulmány vezető szerzője. Szerinte egy „generációs egészségügyi mélyrepülés” figyelhető meg. Mivel a magas jövedelmű nyugati országok lakosságának akár már egyötöde 65 év feletti, az egészségügyi és szociális ellátás iránt folyamatosan növekszik az igény, ez pedig óriási, akár finanszírozhatatlan terhet is róhat az országok államkasszáira. 

Nem az a legnagyobb probléma, hogy a mesterséges intelligencia álprofilokat hoz létre a közösségi médiában, hanem hogy már nem feltétlenül ismerjük fel, ha nem emberrel beszélgetünk.