A hiedelmekkel ellentétben az egyes kastélyok örökbefogadása szigorú feltételekhez kötött. Ebben a próbaévben 9 épület kaphat új esélyt, örökbefogadásukra október 31-ig várjuk a befektetők pályázatait – posztolta Facebook-oldalán Lázár János. Az építési és közlekedési miniszter idén nyáron erőltette át a parlamenten az úgynevezett kastélytörvényt, amelyet korábban államfőként még Novák Katalin is visszadobott, s amely ellen most az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálatot indított.
– Nemzeti örökségünk műemlékeit olyan gondos, tőkeerős gazdákra bízzuk, akik képesek üzemeltetni, működtetni és a látogatók számára elérhetővé tenni azokat az év 300 napján. Az ingatlanokat 10 év alatt kell felújítaniuk, ami épületenként 10 milliárdos nagyságrendű befektetést jelent. Ha egyes nagyvállalatok, felelős szervezetek, önkormányzatok vagy egyházak örökbe fogadnak egy-egy ilyen műemléket, azzal nemcsak a nemzeti örökségünket őrizzük, de még közpénzt is megtakarítunk. A kastélyok örökbefogadását lehetővé tévő törvény erről szól – fejtegette Lázár János.
Ahogy azt lapunk is megírta, a DK hétfői közleménye szerint Molnár Csaba, a DK EP-képviselője tett feljelentést az OLAF-nál. „Nem engedhetjük meg, hogy Orbán az uniós pénzből felújított magyar kastélyokat ingyen osztogassa a hozzá hű kádereknek, hogy még költeniük se kelljen rá a lopott pénzből” – tette hozzá az ellenzéki párt.
Vizsgálatot indított Lázár János kastélytörvénye miatt az OLAFAz önkormányzatok is szívesen átvennék a Lázár János által privatizálásra ítélt kastélyokat, de a nagyvállalatok esélyesebbekItt a lista a kastélyokról, amelyeket Lázár János magánkézbe adna, tízmillióba kerül megnézni a papírjaikat