juttatások;Lánczi Tamás;Szuverenitásvédelmi Hivatal;

Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke

- Csaknem bruttó 5,5 milliós fizetés, félmilliós ruhapénz és miniszteri szintű állami autó jár Lánczi Tamásnak, a helyettesei sem panaszkodhatnak

Mindössze a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézetet vezető egykori III/III-as Horváth József bére marad alatta egy államtitkárénak.

Nemcsak a fizetések kimagaslóak, hanem az egyéb, béren kívüli juttatások is csábítóak az alig több, mint fél éve működő, de már száznál több embert foglalkoztató Szuverenitásvédelmi Hivatalnál, legalábbis ami a vezetőséget illeti – derült ki a HVG közérdekű adatigénylésére küldött hivatali válaszból. 

A portál a hivatal vezérkara – Lánczi Tamás elnök, Berzi Gergely és Szablics János elnökhelyettes –, valamint a nemrég alakult Szuverenitásvédelmi Kutatóintézetet vezető volt III/III-as tiszt, a rendszerváltás után a titkosszolgálatoknál, illetve az UD Zrt.-nél dolgozó Horváth József juttatásara volt kíváncsi. A válaszból a következő információk derültek ki:

  • Lánczi Tamás elnök: bruttó fizetés 5 483 520 forint/hó, 500 000 forint/év ruhapénz, 411 885 forint/év SZÉP-kártya juttatás, állami vezetőknek járó Skoda Superb gépkocsi hivatali és magánhasználatra. 

  • Berzi Gergely elnökhelyettes: bruttó fizetés 3 701 376 forint/hó, 450 000 forint/év ruhapénz, 361 475 forint/év SZÉP-kártya juttatás, Budapest bérlet. 

  • Szablics János elnökhelyettes: bruttó fizetés 3 701 376 forint/hó, 450 000 forint/év ruhapénz, 411 885 forint/év SZÉP-kártya juttatás, állami vezetőknek járó Skoda Superb gépkocsi hivatali és magánhasználatra. 

  • Horváth József kutatóintézeti igazgató: bruttó fizetés 2 406 015 forint/hó, 400 000 forint/év ruhapénz, 210 246 forint/év SZÉP-kártya juttatás, munkába járási támogatásként 30 forint/km költségtérítés. 

Az elnök és az elnökhelyettesek fizetése egyébként nem titok, mivel a tavaly év végén elfogadott, a Szuverenitásvédelmi Hivatalt is létrehozó törvény rögzíti. Sok más állami vezetőéhez hasonlóan ez is beépített automatizmusként a mindenkori átlagkeresethez kötődik. Az igazodási pont Matolcsy György, az ő fizetéséből kell kiszámolni Lánczi és helyettesei pénzét. A jegybankelnök fizetése pedig az Állami Számvevőszék elnökének béréből jön, ami az előző évi, KSH által megállapított bruttó havi átlagbér 12-szerese. Lánczi havi 5,5 milliója még Orbán Viktor kormányfői fizetésénél is magasabb, mivel az a júliustól érvényes emelés óta havi bruttó 4,77 millió forint. Persze a miniszterelnök országgyűlési képviselő is, ami havi mintegy 1,7 milliós mellékest jelent neki.

Lánczi két helyettesének fizetése az MNB elnökhelyettesek pénzéhez viszonyul. A havi bruttó 3,7 millió forint viszont meghaladja a kormánytagok egy jelentős részének fizetését, mivel a júliusi béremelés után a miniszterek többsége havi bruttó 3 534 680 forintot keres.

A Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója, Horváth József fizetése egyedi, nem törvény által megszabott, és a havi bruttó 2,4 milliós összeg még az államtitkároknak július óta járó 2,65 milliójánál is alacsonyabb. Igaz, ezt nála is kiegészíti a ruhapénz és a SZÉP-kártya, illetve némi benzinpénzt is kap.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal honlapján közzétették a nyár végéig kötött szerződések listáját, ebből pedig az derült ki,

  • egy évre 60 millió forintért bérelnek iroda lakásokat egy budai, Sánc utcai villaépületben. Mivel ezt „kinőtték”, októbertől 4 évre bő egymilliárd forintért egy Rákóczi úti irodaházba költözik a hivatal, de a Gellért-hegyi villát a tervek szerint tovább bérlik „reprezentációs célra”.

  • szerepel rajta egy 38,1 illetve 18,9 millió forintos megbízás jogi tanácsadásra, egy 9,1 milliós jogi képviseletre, és egy 8,4 milliós jogi feladatokra.

  • 1,6 millió forintot fizetnek sajtófigyelésre,

  • 4,8 millióért bérelnek elektromos kisteherautót,

  • 2,7 millió forintért televíziókat és kiegészítőket szereztek be,

  • augusztus végéig bérekre és juttatásokra összesen 394 millió forintot fizetett ki. 

A cég kitalálta, hogy hidat épít a parti sétány és az egyik mólószár közé, így a létesítményt nem a strandon át kell majd megközelíteni. Más kérdés, hogy jogászok szerint ez nem megoldás.