A Népszava szerdán közölt információjának megfelelően az Európai Bizottság, elindította a pert Magyarországgal szemben az Európai Unió Bíróságán a szuverenitásvédelmi törvény miatt – derül ki a brüsszeli testület honlapján közzétett információból.
A bírósági eljárás várhatóan egy-két évet vesz igénybe, és ha az EUB alaposnak tartja a Bizottság keresetét, akkor dönthet a jogszabály hatályon kívül helyezéséről.
A döntés nem váratlan. Ahogy a Népszava is több, egymástól független EU-s forrás alapján szerdán megírta, már bírósági szakaszba lépteti a jogszabály miatt idén februárban kezdeményezett kötelezettségszegési eljárás. Információink szerint azonban a Bizottság nem kér ideiglenes intézkedést, azaz nem indítványozza, hogy az Európai Unió Bírósága az ítéletig állíttassa le a törvény alkalmazását.
Döntöttek Brüsszelben: az Európai Unió Bírósága elé viszik a szuverenitásvédelmi törvénytKorábban szó volt róla, hogy a jogszabály miatt uniós támogatást vonnának meg Magyarországtól, de az Európai Bizottság letett erről a tervéről – mondta lapunknak egy neve elhallgatását kérő brüsszeli illetékes.
A 2023. decemberében elfogadott és meglehetősen tágan értelmezhető szuverenitásvédelmi törvény értelmében bárki ellen indítható vizsgálat, aki Magyarország szuverenitását veszélyezteti. Az ellenőrzést a Szuverenitásvédelmi Hivatal végzi, amely az illetékes hatóságoknál szabálysértési vagy büntetőeljárást is kezdeményezhet. Bírálói szerint a jogszabály arra szolgál, hogy minden kritikus hangot elhallgattassanak.