Amíg ő Szlovákia miniszterelnöke, meg fogja akadályozni Ukrajna NATO-csatlakozását – jelentette ki vasárnap Robert Fico szlovák kormányfő.
Bár a NATO vezetése szeretné elérni, hogy Ukrajna az Oroszországgal vívott háború befejezése után csatlakozhasson a katonai szövetséghez, ezáltal pedig elrettentse Moszkvát a további agressziótól, Fico nyilatkozata ismét rávilágított a felmerülő politikai nehézségekre.
A Politico cikke szerint a szlovák kormányfő a O päť minút dvanásť (5 perctől 12-ig) című heti műsorban úgy fogalmazott,
„míg én vagyok a szlovák kormány vezetője, arra fogom utasítani azokat a képviselőket, akik a [kormányzó Smer] párt elnökeként az irányításom alatt állnak, hogy soha ne járuljanak hozzá Ukrajna NATO-csatlakozásához”.
Ezzel szemben Mark Rutte NATO-főtitkár csütörtökön azt mondta, „Ukrajna közelebb van a NATO-hoz, mint valaha, és ezen az úton halad tovább, amíg szövetségünk tagja nem lesz”.
Már tudni véli a cseh államfő, hogyan lehet Ukrajna úgy NATO tagja, hogy ne törjön ki a harmadik világháború Jens Stoltenberg: Ukrajna útja a NATO-tagság felé visszafordíthatatlanA NATO 1949-es alapító szerződése alapján a bővítésről szóló döntéseket „egyhangú megegyezéssel” hozzák meg, ami azt jelenti, hogy Robert Fico ellenállása legalább a szlovák kormányfő jelenlegi hatalmi ciklusának 2027-es végéig blokkolhatja Ukrajna tagságát.
A Politico felidézi, hasonló helyzet alakult ki azt követően, hogy Oroszország 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát. Akkor Törökország és Magyarország egy évre és 10 hónapra blokkolta Svédország és Finnország NATO-csatlakozását. A lap azt is megjegyzi, hogy míg Törökország a kurd aktivisták svédországi tevékenységét és az országba irányuló nyugati fegyverexport korlátozását kifogásolta, Magyarország ellenállásának okai azóta sem váltak egyértelművé.
A török parlament megszavazta Svédország NATO-csatlakozását, Magyarország tényleg az utolsó maradtAz Országgyűlés megszavazta Svédország NATO-csatlakozásátSzijjártó Péter megsértődött, több tiszteletet követel Svédországtól