Szombattól ismét viszonylag jelentős mértékben, 4, illetve 5 forinttal emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára – közölte a Holtankoljak. Ha ez a kutakon is megjelenik, a két termékért átlagosan 588, illetve 595 forintot kérhetnek literenként. Az elmúlt évek szintjeihez képest még így is mindkét érték viszonylag alacsony.
A drágulás mögött egyértelműen a kiújuló közel-keleti harcok állnak, ami miatt az Európában irányadó, Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára a szeptember végi, 71 dollárról mára 78 dollárig ugrott.
Mindazonáltal a szint még így is csak az elmúlt két év középértékét közelíti, miközben az ár szeptember első felében éppenséggel hároméves mélypontjára süllyedt.
Ehhez képest némiképp fura, hogy szeptember közepe óta nálunk – néhány csökkentést leszámítva - a nagykereskedelmi árak leginkább nőttek. Ráadásul, az árösszehasonlító oldal adatai alapján végzett számításaink szerint, ez idő alatt a kiskereskedelmi árrés 4, illetve 2 forinttal éppenséggel szűkült.
Talán ez utóbbi lépéssorozatnak köszönhető, hogy a KSH által szintén tegnap frissített, térségi árösszehasonlítás szerint szeptemberben Magyarországon a benzin átlag 585 forintba került, ami 2 forinttal maradt a környező államok középértéke alatt és augusztushoz képest 20 forintos csökkenés. Az 592 forintos dízelár 1 forinttal bizonyult alacsonyabbnak a szomszédok szintjénél és 19 forinttal alacsonyabb az előző havi értéknél. (A lapunk által, egyazon adatbázis alapján végzett számítások szerint egyébként szeptember utolsó előtti hetén a magyar benzinárátlag éppenséggel drágábbra jött ki, de később ezt a kereskedők még visszatornászták. A gázolajátlag pedig, furamód, az utolsó három hét során szinte fillérre megegyezett a környező államok átlagával.)
Tegnap a Nemzetgazdasági Minisztérium megelégedéssel nyugtázta az eredményeket. (Korábban Orbán Viktor után az ügyet kézbe vevő Nagy Márton nemzetgazdasági tárcavezető is kormányzati beavatkozással fenyegette meg „a kereskedőket” arra az esetre, ha a hazai üzemanyagárak nem csökkennek a környező államok szintje alá.) Azt, hogy a jelenlegi tarifák alacsonyabbak áprilisi, illetve februári értékeiknél, a közlemény ismét a kormány erényeként tünteti fel, ami szakértők szerint badarság.
Tovább esik üzemanyagár, de a két hónapja tartó csökkenés hátteréről a független felmérések a propagandánál kedvezőtlenebb képet mutatnak