OKTÓBERI NEMSAJNÁLATOS ESEMÉNYEK A berlini fal leomlása és Németország újraegyesítése 35 évvel ezelőtti, az európai történelemben fordulópontot jelentő eseményeket idézi meg októberben a budapesti Goethe Intézet, amely a szabadság témájának szenteli a hónapot.
"A falbontás a hidegháború végét és a demokrácia győzelmét jelképezte az önkényuralmi rendszerek felett. Ma, több mint három évtizeddel később, ez az esemény kettős jelentéssel bír. Egyrészt a kommunizmus bukását még mindig a felszabadulás pillanatának, a szabadság és béke korszaka hajnalának tekintik, másrészt a politikai légkör Európában és világszerte megváltozott, és az illiberális tendenciák ismét erősödnek" - fűz magyarázatot az intézet a programsorozat ötletéhez.
Szombaton a Történetek a Balatonról című beszélgetésen Kiss Noémi író és Slachta Krisztina történész Balatonfüreden, a Vaszary Galéria irodalmi szalonjában a tó különleges, találkozóhely státuszára világít rá. Kiss Noémi Balaton című novelláskötete 2000-ben magyarul, majd 2021-ben ugyanezzel a címmel német fordításban is megjelent, Slachta Krisztina történész a kelet-német állambiztonsági szolgálat Megfigyelt szabadság címmel megjelent könyve pedig a Magyarországon működő operatív csoport történetét dolgozza fel, jó ismerői tehát az egymástól elszakított kelet- és nyugatnémet családtagok, rokonok és barátok közös magyarországi keresztútjainak.
Hétfőn Tamási Miklós, a Fortepan alapítója nyitja meg a Kelet és Nyugat között című közösségi kiállítást, amely november 29-ig mutat sokszínű képet privát fotók, sajtófotók, művészeti fényképek, képeslapok, térképek és emléktárgyak segítségével Kelet- és Nyugat-Németországról az 1989 előtti és az 1989 körüli időszakból.
Október 8-án a Német Könyvdíj rövid listájára került került kötet szerzőjével, Anne Rabe-val lesz beszélgetés az intézet könyvtárában, 11-én pedig Terezia Mora Muna avagy az élet fele című, a berlini fal leomlásának idején játszódó kötetéről Németh Gábor beszélget a Nemzeti Táncszínházban, a Margó Fesztivál keretében.