Új beszélgetős műsorral jelentkezett az ATV szerda este. Amitől önmagában nem biztos, hogy bárki feldobódik. Mert a fenébe már ezzel a sok beszélgetős műsorral! Reggel, délben, este, minden másfeledik tévé- és online csatornán. Gyakran ugyanazokkal a szereplőkkel, Duma, duma, bele a vakvilágba. Még akkor is így tűnik, ha értelmes, mély gondolatok hangzanak el. Mert egy beszélgetős műsornak is akkor van súlya, ha esemény. Mikor nem jön egyik a másik után egy futószalagon, hanem figyelmet érdemlő helyet kap egy átgondolt, változatos műsorszerkezetben. Egyedi, sajátos élményt sugallva.
Ma, a tematizált vagy műfajspecifikus tévécsatornák idején persze nehéz eseménnyé varázsolni egy talkshow-t. Annyi azonban elvárható, hogy legyen jellegzetes tartalma, szerkezete, formája. Ez is egyre ritkábban jön össze. A nagy dilemma Kadarkai Endre műsorvezetésével viszont mindenképpen e ritkaságok közé tartozik. Világos, szigorú struktúrája van, amely nem enged elkalandozást, főleg egy magát már-már bürokratikusan fegyelmezettnek mutató műsorvezetővel, akinek így minden személyes villanása, reflexiója felerősödik. És a dizájnra sem lehet panasz: a fekete háttérbe komponált, ornamentikusra stilizált kérdőjel megfelelő karaktert ad a beszélgetés terének. Itt nem kötetlen locsiról van szó, hanem egy önismereti csoportokban is használt játékról. A résztvevőknek bele kell képzelniük magukat egy szituációba, és választaniuk négy lehetséges reakció közül. Idézzünk kettőt az első adásból: Adnál-e pénzt a barátodnak, akiről kiderült, hogy súlyos drogfüggő lett (lehetőségek: igen; csak feltételekkel; csak ha meggyógyult; sosem)? Megtudod, hogy a lányodat kislányként egy ember molesztálta. Senki nem tudná meg, ha eltennéd láb alól. Képes lennél megtenni? (Gondolkodás nélkül; felbérelnék valakit; pokollá tenném az életét; nem tenném meg.)
A szerdai premier Pásztor Anna énekesnőt, előadóművészt és Steigervald Krisztián generáció-kutatót tette próbára ezekkel és más élethelyzetekkel. Ötből háromszor azonosan reagáltak. Ám a műsor szerencsére nem áll meg a válaszoknál. Kadarkai jó pszichológusi érzékkel elkezd kapirgálni, milyen élmények szülték őket. És ekkor törnek elő a vendégekből valódi, beléjük égett történetek, amely minket is megráznak és elgondolkoztathatnak. Az alkoholfüggő apával alakuló viszonyról, egy gyilkos fenyegetés kezeléséről, a támadó öngyilkosságáról a börtönben, egy vélt vér szerinti apa fukarságáról. Míg a fiktív szituációra adott válaszoknál még elhangzanak közhelyes, dumaműsoros bölcselkedések, az önismereti kitekintés, emlékidézés kíméletlenül visszafogott, tárgyszerű. Érezhető, hogy sok élmény még feldolgozásra vár. Ám erre kísérlet sem történik a műsorban, ami szintén nagy erénye. Ezzel kényszeríti igazán mély töprengésre a nézőt, magára hagyva őt saját, felidéződő, lelke mélyén sosem halkuló élettörténéseivel. És ez jó. Mert van értelme. Sok buktatót rejteget persze egy ilyen műsor, nem könnyű megtalálni benne az őszinte hangot. De megéri kivárni.
Infó
A nagy dilemma
Kadarkai Endre műsora
ATV, október 2. 21.30